Bilim insanlarınca oluşturulan diyet, beyni iki kritik şekilde güçlendiriyor

Bilim insanları, MIND diyetinin bilişsel gerilemeyi yavaşlatabileceğini ve Alzheimer hastalığına bağlı bunama riskini azaltabileceğini gösteriyor.

Alzheimer hastalığının tedavisinin yokluğunda, bilim adamları beslenmeyi inceliyor; ne yerseniz osunuz. Ama yedikleriniz aynı zamanda kim olacağınızı da şekillendirir.

Onlarca yıllık beslenme araştırmaları bunu defalarca doğrulamaktadır. Bununla birlikte denklemde eksik olan, özellikle beyin sağlığı için hazırlanmış bir diyetti. Bunu fark eden bir beslenme epidemiyoloğu olan Martha Clare Morris, daha düşük bilişsel gerileme ve daha düşük Alzheimer hastalığı riski ile açıkça ilişkili gıdaları ve besinleri incelerek, 2015'te MIND (zihin) diyetinin tanıtımını yaptı.

Akdeniz diyeti ve Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımları diyetinin bir melezi (adı bu iki diyetin birleşimi) olan MIND diyeti, en son testini geçti.

Eylül ayında Alzheimer Hastalığı Dergisi'nde (the Journal of Alzheimer’s Disease ) yayınlanan bir çalışmada bilim insanları, MIND diyetinin bilişsel gerilemeyi yavaşlatabileceğini ve Alzheimer hastalığına bağlı bunama riskini azaltabileceğini gösteriyor.

Bu, araştırmaya katılanların beyinlerinin Alzheimer hastalığı ile bağlantılı anormal protein kümeleri geliştirmesine rağmen doğruydu.

Rush Üniversitesi'nde yardımcı doçent olan Klodian Dhana'nın odak noktası demansın risk faktörlerini belirlemek. Alzheimer hastalığının tedavisinin yokluğunda, bilim insanları, hangi değiştirilebilir yaşam tarzı faktörlerinin bilişsel gerileme riskini azaltabileceğini belirlemeyi amaçlıyor. Dhana, “Umarım bu çalışmanın bulguları insanları beslenme, egzersiz ve bilişsel faaliyetler yoluyla daha sağlıklı bir yaşam tarzı uygulamaya motive eder” diyor.

KEŞİF NASIL YAPILDI?

Dhana ve meslektaşları, Rush Üniversitesi'nin 569 katılımcıyı temsilen, sürmekte olan Hafıza ve Yaşlanma Projesi'nden alınan verileri inceledi.

Bu bireyler daha büyük Chicago bölgesinde yaşadılar ve hayati önemlerini 1997'de paylaşmaya başladılar. 2004'te, belirli yiyecekleri ne sıklıkta yediklerini değerlendiren yıllık bir gıda sıklığı anketi karışıma atıldı. Tüm katılımcılar, hayattayken klinik değerlendirmeden ve öldüklerinde beyin otopsisinden geçmeyi kabul ettiler.

Her katılımcıya, içindeki öğünlere ne kadar sıkı sıkıya bağlı olduklarına bağlı olarak bir MIND diyet puanı verildi. MIND diyeti içinde beyin açısından sağlıklı 10 besin grubu ve beş sağlıksız grup vardır: Sağlıksız grup, tereyağı ve çubuk margarin, peynir, kızarmış ve fast food, hamur işleri ve tatlılar ve kırmızı eti içeriyordu.

MIND diyetini doğru bir şekilde takip etmek, günlük tüketimi içeriyordu:

En az üç porsiyon tam tahıl

Yeşil yapraklı bir sebze

Bir başka sebze

Bir bardak şarap

Ayrıca atıştırmalık olarak kuruyemiş, gün aşırı fasulye, haftada iki kez kümes hayvanları ve böğürtlenler ve haftada en az bir kez balık da dahil edildi. Uygun uyum, sağlıksız gıdalar grubundaki maddelerin tüketimini sınırlamayı içeriyordu.

Genel olarak, katılımcıların yaklaşık yüzde 70'i kadındı, ortalama eğitim seviyesi 15 yıldı ve ortalama ölüm yaşı 91 idi.

MIND diyet puanı daha yüksek olan katılımcıların, yaşlandıkça daha iyi hafıza ve düşünme becerilerine sahip oldukları da bulundu. Ancak beyinlerinin otopsileri şaşırtıcı bir şeyi ortaya çıkardı: Bazı beyinler, Alzheimer hastalığı olan kişilerin beyinlerinde yaygın olarak bulunan protein birikintilerini içeriyor- ölüm sonrası bir teşhisi hak etmeye yetecek kadar - olsa da, hiçbir zaman klinik bunama geliştirmediler.

Bu, MIND diyetinin Alzheimer hastalığı ile ilgili patolojilerden bağımsız olarak bilişsel işlevi desteklediğini gösteriyor. Sonuçlar önceki bulgularla uyumlu: Örneğin, MIND diyeti aynı zamanda Parkinson hastalığının başlamasını geciktirmek ve yaşlı yetişkinlerin beyinlerinin akranlarından 7,5 yaş daha gençmiş gibi etkin bir şekilde çalışmasına vesile olmakla da ilişkilidir.

MIND DİYETİ NEDEN ÇALIŞIR?

MIND diyetinin bilişsel dayanıklılığa katkıda bulunduğu kanıtlanmış olsa da, görünüşe göre beynin fiziksel olarak nasıl değiştiğini etkilemiyor. Peki neden hala yardımcı olabilir?

Diyete dahil edilen yiyeceklerdeki antioksidan, antienflamatuar ve nöroprotektif elementlere kadar inebilir. Bu yiyeceklerin yaşa bakılmaksızın beyni koruduğu biliniyor.

Çalışma yazarları yeşil yapraklı sebzelere ve kuruyemişlere işaret ediyor: Bunlar, E Vitamini de dahil olmak üzere besinler açısından zengindir. E Vitamini de nöronları oksidatif strese bağlı hasarlardan koruyan bir antioksidandır.

Dhana, MIND diyetini incelerken, kendisini onu benimserken buldu.

"Ancak beyin esnekliği yemeğin ötesine geçiyor", diye açıklıyor: Dhana ayrıca haftada en az 150 dakika orta ve şiddetli fiziksel aktiviteye katılmayı ve kitap okuma, müzeleri ziyaret etme ve yapboz oyunları oynama gibi bilişsel faaliyetlere odaklanmayı öneriyor.