ABD Terörle Mücadele Koordinatörü Türkiye’ye gidecek

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Terörle Mücadele Koordinatörü Nathan Sales’in bu hafta Türkiye’de temaslarda bulunacağı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ziyaretin günü belirtilmedi. Açıklamaya göre Sales, Türk mevkidaşları ile “yabancı terörist savaşçıların ülkelerine geri gönderilmesi ve yargılanması, sınır güvenliği ve teröristlerin hareketinin engellenmesi, Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile mücadele, terörizmin finansmanı ile mücadele ve El Kaide ile IŞİD’i (DAİŞ) yenmek için küresel çabaları” tartışacak.

Açıklamada başka detay yer almadı. Ancak Mart ayı sonlarında Amerika’nın Sesi VOA’nın Türkçe servisine bir mülakat veren Sales, DAİŞ ile mücadelenin bundan sonraki aşamasında Türkiye ile yakın işbirliğini amaçladıklarını belirtmişti.

DAİŞ ile mücadelenin sona ermediğini ifade eden Sales, ayrıca “IŞİD’i finanse edenlerin, savaşçıların ve lider kadrosunun işledikleri suçlar nedeniyle yargılanması için emniyet teşkilatını etkili bir araç olarak kullanmalıyız. Sahada gösterilen askeri çabayı sivil çabalar ve sınır güvenliğiyle tamamlamak gerekiyor” demişti.