Barcelona’da protestolar dinmiyor

Katalonya özerk bölgesinin başkenti Barcelona’da, rapçı Pablo Hasel’in tutuklanması ile tetiklenen protesto eylemleri ve polisle çatışmalar devam ediyor.

Paplo Hasel’in tutuklanmasından 11 gün sonra protestolar devam ediyor. Cumartesi akşamı yaşanan eylemlerde polisle çatışmalar yaşandı.

Protesto eylemleri “"Lluitar, crear poder popular" (Savaşın, halkın iktidarını kurun) sloganı ile gerçekleşiyor.

Rapçı Hasel, monarşi ve güvenlik güçlerini hedef alan tweetleri nedeniyle mahkum edilmişti. Ancak eylemler sadece bu tutuklamaya tepki ile sınırlı değil, genel olarak diğer toplumsal talepleri içeriyor.

Cumartesi akşamı gerçekleşen eylemlerde banka şubeleri de hedef alındı ve biri yakıldı. Bir polis aracı ve çok sayıda çöp konteynırı da yakılanlar arasında yer alıyor.

Katalan polisi Twitter üzerinde yaptığı açıklamada, çatışmalar sırasında en az 10 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, yaşanan eylemlere “kabul edilemez” diyerek tepki gösterdi.

Şubat ortasından bu yana Barcelona’da 110’u aşkın eylemci gözaltına alındı.

32 yaşındaki Pablo Hasel ise Kral Juan Carlos’a “mafya” dediği, eylemlere katılanları övdüğü ve polisi eylemciler ile göçmenleri öldürmek ve işkence etmekle suçladığı için dokuz ay hapse mahkum edildi. Hasel’in 16 Şubat’ta tutuklanması, Madrid ve Valencia gibi İspanya’nın diğer kentlerinde de protestolara yol açtı.