GÖRÜNTÜLÜ

Berlin’de binler Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’i andı

Almanya'nın başkenti Berlin'de, Almanya Komünist Partisi’nin öncüleri Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht, katledilmelerinin 105. yıldönümünde anıldı.

Avrupa sosyalist hareketin öncüleri ve Alman Komünist Partisi'nin kurucuları Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht 15 Ocak 1919’da gece Berlin'de gözaltına alındıktan sonra işkenceyle katledilmişlerdi.

Her iki devrimcinin ölüm yıldönümü dolayısıyla Berlin Frankfurter Tor’dan mezarlarının bulunduğu yere kadar yürüyüş yapıldı.

Binlerce kişi sabahın erken saatlerinde Berlin’deki Frankfurter Tor’da toplanmaya başladı.

Saat 10:00 yürüyüşe geçen kitle sosyalist ve Marksist önderler Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht’i anarken, kapitalizmi, Almanya’nın silah ticaretini, Ortadoğu’daki savaşları ve işgalcileri kınadı.

Faşizme karşı birlikte mücadele mesajlarının verildiği yürüyüşte “Hoch die internationale Solidarität”, “Viva Palestina”, “Jin Jiyan Azadî” ve “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

Yürüyüşte birçok Alman siyasetçi en önde “Luxemburg Liebnicht Lenin niemand ist vergessen! Aufstehen und wiedersetzen! (Luxemburg, Liebknecht, Lenin unutulmaz! İsyan edin ve bitirin! )” pankartı arkasında yürüdü.

Savaşlara karşı tepkilerin yer aldığı pankartların taşındığı yürüyüşte İsrail’in Gazze bombardımanı ve Türk devletinin Rojava’daki soykırım saldırıları kınandı.

Türkiyeli sosyalist örgütlerin ve EMEP Milletvekili Sevda Karaca’nın da yer aldığı yürüyüş, Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in yanı sıra, çok sayıda Marksistin anıt mezarlarının yer aldığı Sosyalistler Anıtı’na kadar sürdü.