Charlie Hebdo bu kez ‘yeni sansürcülere’ savaş açtı

Fransız mizah dergisi, beş yıl önce uğradığı katliamın yıldönümü için hazırladığı özel sayıda, “formatlanmış düşüncelerin yeni gurularını” hedef aldı.

Gazetenin Salı günü yayınlanacak sayısında yazı işleri müdürü Riss, editör yazısında “Dün, Tanrı’yı, orduyu, Kilise’yi, Devlet’i lanetledik. Bugün, küçük okul hocaları gibi parmaklarımıza vuran tiranik derneklere, kendilerini dünyanın merkezinde gören azınlıklara, blogcu kadın ve erkeklere lanet olsun demeyi öğrenmek gerekiyor” dedi.

CEHENNEM ALEVLERİ YERİNİ İHBARCI TWİTLERE BIRAKTI

“Bugün, politik olarak doğruculuk sınırlandırılmış yazım dayatıyor, rahatsız edici olduğu iddia edilen kelimeler kullanmamayı tavsiye ediyor” diye ekleyen Riss, bu ifadelerle “cep telefonlarının klavyelerinin arkasında kendilerini dünyanın kralları sanan yeni sansürcülere” tepki gösterdi.

Riss, “Öncenin cehennem alevleri şimdi yerini ihbarcı twitlere bıraktı” diye vurguladı.

YENİ DİKTATÖRLER

Gazete manşetinde üzerinde yeni sosyal ağların, bir çizerin dili ve kollarını ezen, üzerinde “Yeni sansürcüler... yeni diktatörler” yazan dev bir cep telefonu karikatürü yayınladı.

Gazete, katliamda hayatını kaybeden gazetecilerinin yakınlarının görüşlerine de yer verdi.

Bunlar arasındaki Marys Wolinski, “Sonraki yaşamı” tasvir ederken, bu yaşamın ne tadı ne de rengi olmadığını belirtiyor. Wolinski, 7 Ocak 2015’te 12 ölüme yol açan saldırıya ilişkin yanıt bekleyen soruları da yeniden yöneltiyor: “Günde 50 kez tehdit edilen mizah gazetesi Charli Hebdo’ya ilişkin gözetim Kasım 2014’te silindi? Tasarruf yapmak için mi? Polisleri korunmak için mi? Devlet sırrı!”