Feribotta çıkan yangında çok sayıda kişi öldü

Bangladeş'te yaklaşık 800 yolcunun bulunduğu bir feribot alev aldı. 30'dan fazla kişi öldü, en az 70 kişi yaralandı. Yangının neden çıktığı henüz bilinmiyor.

Bangladeş'in güneyinde bir feribotta çıkan yangında en az 37 kişi öldü. Jhalkathi İlçe Emniyet Müdürü, üç katlı gece vapurunun alev alması sonucu yaklaşık 100 kişinin yaralandığını duyurdu. Emniyet Müdürü, “Yüzlerce insan gemide olduğu için ölü sayısı artabilir. Çoğu yangında öldü, bazıları nehre atladıktan sonra boğuldu” dedi.

MAKİNE DAİRESİNDE YANGIN ÇIKMIŞ OLABİLİR

Kaza, başkent Dakka'ya yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki Sugandha Nehri üzerinde meydana geldi. Gemi Dakha'dan Barguna şehrine gidiyordu. 

İlk tespitlere göre, çift katlı vapurun makine dairesinde çıkan yangın kısa sürede tüm gemiye yayıldı. 420 yolcu için tasarlanan gemi, yetkililere göre 2019 yılında inşa edildi ve 2022 yılına kadar geçerli bir işletme ruhsatına sahipti.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre tamamen aşırı kalabalıktı, bir yetkilinin tahmini 700 yolcunun olduğu yönünde.

İtfaiyenin verdiği bilgiye göre yolcuların çoğu suya atladı. Bazıları kendilerini kurtarmaya çalışırken boğuldu. Feribot tamamen yandı. İtfaiye, alevleri söndürmek için saatlerce çalıştı.

Bangladeş'te bu tür kazalar sıklıkla oluyor.

Uzmanlar bunun için gemilerdeki güvenlik standartlarının eksikliğini suçluyor. 

Ağustos ayında bir feribotun bir kargo gemisiyle çarpışması sonucu en az 21 kişi hayatını kaybetmişti. Nisan ve Mayıs aylarında meydana gelen iki gemi kazasında da 54 ölüm meydana geldi.