Güney Afrika’da kaçak gergedan avcılığı artıyor

Güney Afrika Çevre Bakanı Barbara Creecy, yılın ilk altı ayında en az 249 gergedanın öldürüldüğünü açıkladı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre üçte bir oranında artış var.

Güney Afrika, dünyadaki gergedan nüfusunun yaklaşık yüzde 80'ine ev sahipliği yapıyor.

Çevre Bakanı Creecy, yılın ilk yarısında Güney Afrika’da en az 249 gergedanın öldürüldüğünü ve bunun geçen yılın aynı dönemine göre 83 gergedan daha fazla olduğunu belirtti. 132 gergedan ile bunların neredeyse yarısına yakını, ülkenin kuzey doğusundaki ünlü ulusal park Kruger’de öldürüldü.

Covid-19 salgınını kontrol altına almak için uygulanan en katı tedbirlerin kaldırılması, kaçak gergedan avcılığının da artmasına yol açtı. Özel gergedan özel gergedan rezervlerinin yüksek olduğu üç bölgede artış olduğu belirtildi.

Bakan Creecy, şubat ayında yaptığı bir açıklamada, 2020'de kısmen salgınla bağlantılı hareket kısıtlamaları nedeniyle 2019'a benzer bir düşüş yaşandığını duyurmuştu.

Kaçak avcılar, geleneksel tıpta kullanıldıkları veya afrodizyak özellikleri olduğu iddiasıyla Asya'daki gergedan boynuzlarına ilişkin yüksek talebi karşılamak avlanıyorlar. Gergedanların boynuzları çoğunlukla keratinden oluşur.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Kruger Ulusal Parkı'ndaki gergedan nüfusunun kuraklık ve kaçak avlanma nedeniyle son on yılda "yaklaşık yüzde 70" azalmasından endişe duyduğunu ifade etmişti.