Kolombiya’da ordunun katlettiği siviller toplu mezardan çıktı

Kolombiya’da barış için kurulan Özel Mahkeme, pişman olan bir askerin ifadeleri doğrultusunda açılan toplu mezardan 50’yi aşkın sivilin cenazesi çıktı.

FARC gerillaları ile hükümet arasındaki çatışma sırasında işlenen insan hakları ihlallerini soruşturmakla görevli Barış Özel Mahkemesi (JEP), askerler tarafından infaz edilen 50’yi aşkın kişinin cenazelerinin bir toplu mezardan çıktığını bildirdi.

Toplu mezar, pişmanlıktan yararlanan bir askerin ifadeleri doğrultusunda ülkenin güney batısındaki bir mezarlıkta açıldı.

JEP yazılı açıklamasında, “Bu olayların hiçbir zaman sıradan adalet tarafından araştırma konusu olmadığının altını çizmek önemli” dedi.

2016’daki barış anlaşması çerçevesinde hayata geçirilen mahkeme ile işbirliği yapmayı kabul eden bir asker, soruşturmacıları Dabeiba alanındaki Las Mercedes isimli mezarlığa götürdü. Mezarlıkta bulunan cenazelerin yasal olarak “çatışma kurbanları” olarak sunulduğu belirtildi. Mahkeme, bu kişilerin zorla kaybedildikten sonra yargısız infaz edildiklerini açıkladı.

Kolombiya hükümeti tarafından FARC’a karşı yürütülen savaşta, en az 2 bin 248 kişinin yargısız infaz kurbanı olduğu tahmin ediliyor. Bu cinayetlerin yüzde 59’u 2006 ile 2008 yılları arasında Cumhurbaşkanı Alvaro Uribe döneminde gerçekleşti.