Kongo’daki Ebola salgını bitti

İç çatışmalar ve yoksullukla boğuşan Afrika ülkelerinden Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde (RDC) son aylarda yeniden ortaya çıkan Ebola salgınının son bulduğu duyuruldu.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, şubat ayı başında yeniden ortaya çıkan Ebola salgınının 6 kişinin yaşamına neden olduğu kaydedildi. Sadece 12 kişiye bulaşan virüsün neden olduğu salgının ülkenin Nord-Kivu bölgesiyle sınırlı kaldığı belirtildi.

Sağlık Bakanı Jean-Jacques Mbungani, salgının yayılmasının önlenmesinin ‘rVSV-ZEBOV’ adlı bir aşının kullanımı sayesinde mümkün olduğu vurgulandı. Bakan, bu amaçla yüzlerce kişinin aşılandığını belirtti.

İlk kez 1976 yılında o dönemki adı Zaire olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile sonradan bağımsızlığına kavuşan Güney Sudan’da aynı anda ortaya çıkan Ebola virüsü, 2013-2016 yılları arasındaki dönemde oldukça ciddi ölümlere neden olmuştu. Bu en büyük salgın dalgasında büyük çoğunluğu Liberya, Sierra Leone ve Gine’de olmak üzere 11 bin kişinin yaşamını yitirmesine yol açmıştı.

2018 ve 2020 yılları arasındaki Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan bir diğer Ebola salgınında ise 2 bin 287 kişinin hayatını kaybettiği tespit edilmişti. Covid-19’un aksine Ebola virüsü daha az bulaşıcı olsa da ölüm oranları oldukça yüksek. 2013-2016 arasındaki salgında ölümlerin vakalara oranı yüzde 40 iken, 2018-2020 arasındaki salgında yüzde 66’ya kadar yükselmişti.