Malcolm X'i öldürmekten mahkum edilen 2 kişi 56 yıl sonra aklanacak

ABD’de sivil haklar savunucusu Malcolm X’e suikast düzenlemekle suçlanan ve on yıllarca hapis yatan 2 sanık hakkındaki cezalar yarın düşürülecek.

Manhattan bölge savcısı ve sanık avukatları, Malcolm X'in 1965'te New York'taki balo salonunda suikastla öldürülmesinden suçlu bulunan iki kişinin mahkumiyetlerinin Perşembe günü iptal edilmesinin beklendiğini söyledi.

Muhammed A. Aziz ve Halil İslam'ın aklanması, 1965 yılında Amerika'nın ırkçılığa karşı mücadelede en etkili Siyah liderlerinden birinin öldürülmesi davasında yapılan büyük hataların dikkate değer bir kabulünü temsil ediyor.

Manhattan bölge savcılığı ve iki mahkumun avukatları tarafından ortaklaşa yürütülen 22 aylık bir soruşturma, savcıların ve Federal Soruşturma Bürosu ve New York Polis Departmanı gibi ülkenin önde gelen iki kolluk kuvvetinin önemli kanıtları sakladıklarını ortaya çıkardı.

Cinayet sırasında Norman 3X Butler ve Thomas 15X Johnson olarak bilinen iki kişi, Malcolm X 21 Şubat 1965'te Manhattan'daki kalabalık Audubon Balo Salonu'nda konuşmaya başlarken üç kişinin ateş açmasıyla gerçekleşen cinayet dolayısıyla onlarca yıl hapis yattı.

Davanın akışındaki bu değişikliğin nedeni Netflix'te geçen yıl yayınlanan “Malcolm X’i kim öldürdü” belgeseliydi.

Belgeselde, Malcolm X'in katillerinin New Jersey eyaletinde yaşayan "Nation of Islam" üyeleri olduğu, Aziz ve İslam'ın haksız yere hapis yattığı belirtilmişti.

Malcolm X suikastı, siyahi Müslümanlar ve tarihçiler arasında uzun yıllardır tartışılan bir konu olmuştu. Malcolm X'in ABD hükümeti ya da bir kolluk birimi tarafından öldürüldüğü iddiaları öne çıkmıştı.

Malcolm X’i kimin öldürttüğü konusu, cinayetin üzerinden 56 yıl geçmesine rağmen tam olarak açıklığa kavuşmadı. Suikasttan sonra tutuklanan 3 kişi ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Malcolm X'in avukatları Şubat 2021'de yaptıkları açıklamada, 21 Şubat 1965'te Harlem bölgesindeki Audubon Ballroom Konferans Salonu'nda yaptığı bir konuşma esnasında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden siyahi lidere New York Polis Teşkilatı (NYPD) veya Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından komplo kurulmuş olabileceğine dair delillere ulaştıklarını iddia etmişti.

Toplamda, yeniden soruşturma, yeni delillerin jüriye sunulması halinde, beraatlere yol açabileceğini ortaya koydu. 1985'te serbest bırakılan 83 yaşındaki Aziz ve 1987'de salıverilen ve 2009'da ölen İslam, isimlerini temize çıkarmak için onlarca yıl savaşmak zorunda kalmayacaktı.