Stuttgart’ta savaş karşıtı eylem: Türkiye’ye silah satmayın!

Almanya’da silahlanma ve savaş karşıtı organizasyonlar, Stuttgart’ta bir miting düzenleyerek, barış için ayağa kalkmaya çağırdı.

Schlossplatz meydanına yakın ‘Özgürlük Anıtı’ önünde, saat 16.00- 17.00 arası ‘’Faşizme hayır, savaşa hayır!, Silahlandırma yerine silahsızlandırma’’ sloganı ile yapılan eylemde, “Afganistan ve Türkiye güvenli ülke değil, mültecileri göndermeyi durdurun!” çağrısı yapıldı.

Die Linke partisi milletvekili Heike Haensel, Türkiye ve Suudi Arabistan’a yapılan silah satışlarını kınayarak, “Ben hala Türkiye ve Suudi Arabistan’a silah gönderilmesini canice bir suç olarak görüyorum” dedi.

Haensel, “Böylelikle Türkiye’nin Rojava’ya saldırsının suç ortağı oluyoruz. Şu andaki bombalamalar ve Efrîn’i kuşatmakla yüzbinlerce insanın yersiz, evsiz kalmasına neden oluyor. Ama ne hikmetse bu durumu hiç bir medya haber yapmıyor” diye konuştu.

Şu anda da Rojava’yı bombalayan Erdoğan rejimin Kuzey Suriye ve Rojava’da etnik soykırım uyguladığını belirten Haensel, Kürtlerden boşaltılan yerlere mültecileri yerleştirdiklerini söyledi.

Haensel, “Erdoğan aynı şekilde Rojava’daki halkın demokratik özyönetimi projelerini imha etmek istiyor. Bizlerin görevi buna müsaade etmemek; Türkiye’ye silah satışlarının hemen durdurulması için Federal meclise baskı yaparak, silahların gönderilmesini durdurmalıyız” şeklinde konuştu.

“Türkiye ve Suudi Arabistan’a silah göndermekle, onların işledikleri katliamların suç ortağı konumuna geliyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Haensel, Afganistan’a yapılan sınırdışılara da tepki gösterdi. Haensel,’“Şunu da belirtmek istiyorum ki, Afganistan güvenli bir ülke değildir. Orda hergün insanlar öldürülüyor. Alman ordusu güvenlik için bir seneliğine gittiği Afganistan’dan 17 senedir geri gelmedi. Bu asla kabul edilemez’’ ifadelerini kullandı.

Migintde bir HDK-A temsilcisi de konuştu. Temsilci, Türk devletinin Rojava ve Kuzey Suriye’ye yönelik saldırılarında 12 yaşındaki bir kız çocuğunun katledildiğini hatırlattı. Günlerdir Rojava’nın bombalandığını ifade eden HDK-A’lı temsilci, AB ülkelerinin Türkiye ile işbirliğine tepki gösterdi. Temsilci, “Eğer mülteci akımı durdurulmak isteniyorsa, ilk önce Türkiye’ye silah satışlarının kesinlikle hemen şimdi durdurulması gerekiyor!’’ dedi.

Afganistan mültecilere danışmanlık yapan Jamal Maksudi ise “Afganistan’da sürekli bir savaş ortamı var. bu durum senelerdir değişmedi. Onun için mültecilerin Afganistan ve Türkiye’ye gönderilmesi çok sakıncalı bir durum. Çünkü ne Afganistan, ne de Türkiye güvenli ülkeler değildir!’’ dedi.

Afganistanlı 12 yaşındaki Nergiz ise okuduğu bir metin ile Afganistan’ın çocukları için güvenli olmadığına dikkat çekti.