İÜ işçileri de hakları için mücadeleye kararlı

İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisler Müdürlüğü tarafından çalışmaya devam edecekleri bildirilmesine rağmen tazminatsız işten çıkartılan işçiler, sendikanın yardımıyla olsun ya da olmasın haklarını alana kadar mücadele edeceklerini vurguladı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) bünyesinden bazı fakültelerin ayrılması sadece öğrencileri değil işçileri de mağdur etti. Kimi fakültelerin ayrılması bahanesiyle, kimi de öğrencilere verilen indirimli yemekhane öğününün bire düşürülmesi öne sürülerek İÜ’de çalışan sözleşmeli ve taşeron toplam 84 işçi işten çıkartıldı. Tazminat hakları verilmeden işten çıkartılan işçiler de öğrenciler gibi haklarını alana kadar mücadele etmeye kararlı.

‘SOSYAL TESİSLER MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN KANDIRILDIK’

İÜ’de kantin ve yemekhanelerin işletmesinden sorumlu Sosyal Tesisler Müdürlüğü’nde işten çıkartılan 45 işçiden biri olan Abdurrahman Doğan, sözleşmeli olarak 13 yıldır İÜ’ye bağlı değişik fakültelerin kantinlerinde çalışıyordu. En son Cerrahpaşa Tıp Fakültesi kantininde çalışan 52 yaşındaki Doğan, 31 Aralık 2019 tarihinde fakültenin İÜ bünyesinden ayrılmasıyla işten çıkartıldı. Sosyal Tesisler Müdürlüğü tarafından resmen kandırıldıklarını belirten Doğan, “Sosyal Tesisler Müdürü Cengiz Örün’in fakülteler ayrıldığında İstanbul Üniversitesi’nde çalışmaya devam edeceğimizi beyan etmesine rağmen 1 Ocak 2020 tarihinde işimize son verildi” dedi.

‘SENDİKA DA YARIDA BIRAKTI’

O günden bugüne tazminat haklarını da alamadıklarını aktaran Doğan, üye olduğu Türk-İş’e bağlı Tez-Koop-İş Sendikası’nın da kendilerini yarı yolda bıraktığına dikkat çekti. Sendika tarafından da kandırıldıklarına işaret eden Doğan, “Sendika yetkilileri tıpkı Sosyal Tesisler Müdürü gibi fakülteler ayrıldıktan sonra İÜ’ye gelip çalışmaya devam edeceğimizin sözünü verdiler ama bu sözü tutmadılar. Gelinen noktada kapı dışarı edildiğimizde sendikadan tek bir muhatap bulamadık. Ne telefonlarımıza cevap veriyorlar ne de bizim durumumuza ilişkin bir açıklama yapıyorlar” diye konuştu. Eşinin rahatsız olduğunu, eve kendisinin baktığını ve iki çocuk okuttuğunu belirten Doğan, “Koskocaman İÜ 45 kişinin maaşını veremiyor mu?” diye tepki göstererek, sendikanın yardımıyla olsun ya da olmasın, haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceğini vurguladı.

EYT’Lİ BAYIR İKİ SENE SONRA EMEKLİ OLUYORDU

Fahrettin Bayır da Sosyal Tesisler Müdürlüğü’nde sözleşmeli olarak 20 yıldır çalışıyordu. Bu süre zarfında yemekhane, lokanta, kantin gibi üniversitenin birçok bölümünde görev alan Bayır, işten çıkartılmadan önce Avcılar Mühendislik Fakültesi’ndeki otoparka bakıyordu. Fakültelerin bölünmesinden sonra her ne kadar kendilerine çalışmaya devam edecekleri yönünde vaatte bulunulduysa da 2019’un Ekim ayı sonunda, “Fazlalıksınız” denilerek iş fesihlerinin bildirildiğine ve 31 Aralık 2019 tarihinde de işten çıkartıldıklarına dikkat çekti. İşe geri iadesi için İş Mahkemesi’ne başvuran Bayır, EYT’li olduğunu ve emekliliğini doldurmasına iki sene kala böyle bir hukuksuzluğa maruz kaldığını ifade etti. Üç çocuk okuttuğunu belirten Bayır, tazminatları da verilmediği için büyük bir mağduriyet yaşadığını kaydederek, “Birikmiş borçlarım var, onları nasıl ödeyeceğim? İşsizlik maaşına bağlanacağım ve eğer bir iş bulamazsam da nasıl geçineceğiz diye kara kara düşüneceğiz” dedi.

‘BİR ŞEY OLMAZ DEDİLER ORTADAN KAYBOLDULAR!’

Tez-Koop-İş Sendikası üyesi olan Bayır, sendikanın da bu süreçte kendilerine yardım etmediğine dikkat çeken Bayır, süreç boyunca “Bir şey olmaz” diyerek kendilerini oyalayan sendikanın bugün ortadan kaybolduğunu söyledi. “İşten çıkartıldığımızdan beri Tez-Koop-İş 5 No’lu Şubesi’ne ulaşmaya çalışıyoruz ama muhatap bulamıyoruz” diyen Bayır, işe iade edilene kadar mücadele edeceğini vurguladı.

‘UYGULAMA KALDIRILDI AMA İŞE İADE EDİLMEDİK’

Yemekhanedeki işinden çıkartılan 39 taşeron işçisinden biri olan Fatma Coşkun da büyük bir mağduriyet yaşıyor. 1.5 senedir çalıştığı işten çıkartılma gerekçesi olarak sabah kahvaltılarının kaldırılmasının gösterildiğini belirten Coşkun, öğrencilerin protestolarının ardından bu uygulamadan geri adım atılsa da kendilerinin işe iade edilmediklerini belirtti. İş Mahkemesi’ne dava açan Coşkun, çok zor durumda olduğunu, kirasını ve faturalarını ödeyemediğini belirtti.

Yemekhanede 9 yıldır çalışan Emel Aytimur da eşinden ayrı yaşadığını ve iki çocuğuna baktığını söyledi. Sezonun yarısında işten çıkartıldıkları için işsizlik maaşı da alamadıklarını belirten Aytimur, “Hak etmediğimiz bir uygulamayla karşı karşıya kaldık ve mağduruz” dedi.

İÜ ÖĞRENCİLERİ İŞÇİLERİN YANINDA

İşçileri destekleyen İÜ öğrencileri ise işçiler işlerine iade edilene kadar mücadele edeceklerini vurguladı. Öğrencilerden Onurcan Poyraz, yemek öğünlerinin düşürülmesi uygulamasını nasıl geri çektirdiyseler işçilerin haklarını alması için de öyle direneceklerini kaydetti. Yemekhane işçilerinin öğünlerin azaltılması gerekçesiyle işten çıkartıldığını belirten Poyraz, bu uygulamadan vazgeçildiğine göre işçilerin de işlerine iade edilmesi gerektiğinin altını çizdi.