İHD: İktidar kayıp yakınlarını kriminalize etmeye son vermeli

İHD İstanbul Şubesi Kayıplara Karşı Komisyonu, AKP iktidarının kaybedilenlerin akıbetini soranları hedef aldığı tepkisinde bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Kayıplara Karşı Komisyonu, Hasan Ocak ile ilgili paylaşımlarda bulunduğu için iktidar tarafından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu “terörist” olarak hedef gösterilmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Kaftancıoğlu, gözaltında alındıktan sonra cenazesi bulunan Hasan Ocak ile ilgili paylaşımlarda bulunduğu için iktidar ve yandaşlarını hedefi oldu.

Basın toplantısı Taksim’deki İHD İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Hasan Ocak’ın aile bireyleri ve İHD yöneticilerinin katıldığı toplantıda, açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Kayıplara Karşı Komisyonu üyesi Sebla Arcan yaptı.  

Arcan,  Gazi Katliamı ardından 21 Mart 1995’de alıkonulan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Hasan Ocak ve faillerini soranlar üzerinde kara bir propaganda yürütüldüğünü belirtti.

Arcan, “Bu yaklaşım, Ocak ailesini, kayıplar mücadelesini ve Canan Kaftancıoğlu şahsında kayıplara karşı mücadeleye destek olanlara gözdağı vermek ve karalamak amacına hizmet etmektedir. Aynı zamanda Ocak Ailesi’ni ve Canan Kaftancıoğlu’nu açık hedef haline getirdiği, can güvenliklerini tehlikeye attığı da ortadadır” dedi.

Ocak’ın kayıpların akıbetini sorma mücadelesinde simge olduğunu kaydeden Arcan, “Gözaltında kaybedilen insanlara suç isnat ederek ailelerinin hakikat ve adalet mücadelesini toplum nezdinde gölgelemek isteyenlere hatırlatırız ki, zorla kaybedilmeler için fiili savaş durumu da dahil hiçbir gerekçe ileri sürülemez. İstisnasız hiç kimse zorla kaybedilmeye maruz bırakılamaz” şeklinde konuştu.

Arcan iktidara seslenerek, “Zorla kaybetme uluslararası hukuka göre kime yönelmiş olursa olsun insanlığa karşı suç kapsamındadır. İnkâra, cezasızlığa ve kara propagandaya son verin. Kayıplarımızı ve meşru adalet arayışımızı kriminalize etmeye son verin. Kayıplarımız üzerinden kayıplar mücadelesinin destekçilerine gözdağı vermeye son verin. Cumartesi Annelerinin ve toplumun adalet talebini karşılayın” ifadelerini kullandı.

Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak ise, 26 yıldır suçluların korunduğu tepkisinde bulundu.

Ali Ocak, “Devlet yetkilileri 26 yıllık haklı arayışa karşılık vereceğine bin bir zahmet ile ortaya çıkardığımız belgeleri karartıyor. Avrupa insan hakları mahkemesinin kararına göre devlet suçlu bulundu.  26 yıldır kardeşimin kaybedilmesinde ismi geçenlerin ifadesine neden başvurulmuyor?” dedi.