İHD: Ağır hasta tutsak Fadik Adıyaman tahliye edilsin

İHD üyeleri, ‘F Oturumu’ eyleminde 54 yaşındaki hasta tutsak Fadik Adıyaman’ın sağlık durumuna dikkat çekerek, tahliye çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, cezaevlerindeki hasta tutsakların durumuna “F Oturumu” eylemleri ile dikkat çekti.  Bu hafta 459’uncu düzenlenen eylem, Kovid-19 salgını nedeniyle internet üzerinden yapıldı. Bu haftaki eylemde Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan ağır hasta tutuklu Fadik Adıyaman’ın (54) durumu üzerinde duruldu.-

CEZAEVİNDE KALAMAYACAK DURUMDA 

Komisyonu üyesi Meral Nergis Şahin tarafından yapılan açıklamada, hasta tutsaklar için cezaevlerinin kötü beslenme, tedavi hakkı ihlalleri, sürgün ve beraberinde tecrit politikalarıyla her geçen gün daha da çekilmez hale geldiği belirtildi. 

54 yaşında ve 2 çocuk annesi olan hasta tutsak Fadik Adıyaman’ın 5 yıldır tutuklu bulunduğu belirten Şahin, devamında şu bilgileri paylaştı: “Hiçbir siyasi mahpusun bulunmadığı Tekirdağ T Tipi Hapishanesine sürgün edilen Fadik, burada ağır bir tecride tabi tutulur. Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesine sevk isteği reddedilince 75 gün açlık grevi yapan tiroid hastası Adıyaman'ın bu süreçte sağlık sorunları artar. Ağzında kansere dönüşme riski olan modüller oluşur, kalp rahatsızlıkları baş gösterir ve zaman içinde eklenen yeni hastalıklarla hapishanede kalamayacak duruma gelir.” 

AĞRI KESİCİLERLE AYAKTA DURUYOR

Şahin, hasta tutsak Adıyaman’a dair halen tutulmakta olduğu Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki koğuş arkadaşları tarafından 24 Aralık 2020 tarihinde komisyonlarına gönderilen mektubu da paylaştı. Mektupta, Adıyaman’ın sağlık durumuna dair “2019 yılı Nisan ayında Ankara Numune Hastanesinde anal fistül ameliyatı geçirmiştir. Ameliyattan sonra tekli ring aracı uygulaması nedeniyle aylarca hastaneye gidemediği gibi hapishanede gardiyanlar tarafından darp edildiği sırada dikişleri  açılarak infeksiyon gelişmiş,  sonrasında bacağında uyuşmalar başlamıştır. 2 yıldır ağrı kesici ilaçlar  ve  antibiyotik kullanarak ayakta durabilmektedir. Doktorları tekrar eden fistüller için en az iki ameliyat daha geçirmesi  gerektiğini söylemiştir. Ayrıca,  kalbinde aort anevrizması oluşumu tespit edilmiş, , bunlara ek olarak  Anemi,  Tiroide bağlı nodül, astım, midede  polip oluşumu ve pirinç, patates gibi besinlere  karşı alerjisi gelişmiştir” bilgileri yer aldı. 

‘HASTA TUTUKLULAR SERBEST BIRAKILSIN’

Hasta tutsak Fadik Adıyaman’ın cezaevi koşullarında yaşamasının mümkün olmadığını söyleyen Şahin, başta risk grubundakiler olmak üzere tüm ağır hasta tutukluların tahliye edilmesini istedi.

Şahin, insan hakları savunucularına da Adıyaman şahsında tüm hasta tutsakların sağlığa erişim ve tedavileri önündeki engellerin derhal kaldırılması yönünde duyarlılık çağrısında bulundu.