İkizdere için yapılan açıklamaya polis saldırdı: 13 gözaltı

İkizdere'de yaşanan doğa talanını protesto etmek için Cengiz Holding önüne gelen Gençlik Hareketi Koordinasyonu’na saldıran polis, 13 kişiyi gözaltına alındı.

Gençlik Hareketi Koordinasyonu, İkizdere'de halkın doğayı korumak için yaptıkları eylemlerin Rize Valiliği’nin salgın bahanesiyle yasaklanmasını Üsküdar'da bulunan Cengiz Holding önünde basın açıklaması gerçekleştirerek protesto etti. Açıklamaya izin vermeyen polisin saldırması sonucunda Gençlik Hareketi Koordinasyonu üyesi 13 kişi gözaltına alındı.

Gençlik Hareketi Koordinasyonu Sözcüsü Ece Köroğlu, salgın ve provokasyon bahanesiyle getirilen eylem ve yürüyüş yasaklarına tepki göstererek, Valilik tarafından alınan kararların, genelgelerin  Anayasa'dan üstün olmadığının altını çizdi.

Köroğlu, "Dün Rize Valiliği’nden bir açıklama geldi. 'Eylemleri yasaklıyoruz' dediler. Gerekçe olarak da şunu gösteriyorlar: 'Koronavirüs var'. Konu İkizdere'ye gelince mi normalleşme bitti? Diğer sebebi de provokatif eylemmiş, provokatif eylem dediğiniz şey emekçi halkın doğasına, vadisine, ormanına girmek oradaki ağaçları dozerle yıkmaktır. Bir provokasyondan bahsedeceksek emekçi halkın vadisine girmeye çalışan Cengiz de göreceğiz o ihaleyi veren siyasal iktidarda göreceğiz" şeklinde konuştu.

Cengiz Holding önünde yapılan eylemde iki İkizdere köylüsünün gönderdiği mesajlar da okundu. 

Mesajlar şu şekilde: "(İkizdere Köylüsü İsmet) Eskencidere Vadisi'nden besleniyoruz. Cengiz, vadimizi terk et. Cengiz, sen para kazanacaksın diye vadimizi yok edemezsin.

(İkizdere Köylüsü Zeynep) Başka yerde Bazalt Taşı yoksa, buradan başka Eskencidere Vadisi de yok.”

İki köylünün mesajlarının okunmasının ardından açıklamaya saldıran polisler tarafından 13 Gençlik Hareketi Koordinasyonu üyesi gözaltına alındı.