Amed’de 11 kişinin gözaltı süresi uzatıldı

Amed’de 27 Şubat günü gözaltına alınan 14 kişiden 11’inin gözaltı süresi 24 saat uzatıldı.

27 Şubat’ta yapılan ev baskınlarında yine HDP, DBP ve sivil toplum örgütleri hedef alınmış, kapılar kırılmış ve eşyalar dağıtılmıştı. Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) binasındaki aramalar yedi saat sürmüştü. Aramalar sırasında derneğin kuruluş belgeleri, tüzük, bilgisayar ve aile başvuru formları gasp edilmişti.

Baskınlarda 14 kişi gözaltına alınmıştı: Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) Eşbaşkanları Şeyhmus Karadağ ve Yüksel Almas ile üye ve yöneticileri Zeki Dağ, Meyrem Soylu, Hatun Aslan ve Ayşe Çelikbilek, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Yöneticisi Hatice Güneş, DBP Bağlar İlçe Yöneticisi Tahir Gül, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Hanım Altındağ, HDP Bağlar ilçe yöneticisi Fetullah Işıktaş, HDP Sur İlçe Örgütü eski yöneticisi Murat Üzgün, HDP il eski yöneticisi Hafiz Işık, KHK ile kapatılan MEYA-DER yöneticisi Muzaffer Ulaş ve HDP Sur eski yöneticisi Murat Üzgün.

Bunlardan 11’i gözaltı sürelerinin uzatılması amacıyla savcılığa götürüldü. Adliyeye çıkarılan MEBYA-DER üyeleri Meryem Soylu, Hatun Aslan ve Hakların Demokratik Partisi (HDP) Bağlar ilçe yöneticisi Fetullah Işık ilerleyen yaşları dikkate alınarak ifadeleri işlemleri sürüyor. Diğer 11 kişinin gözaltı süresi 24 saat uzatıldı.