Beştaş: AKP-MHP şimdi de avukatlara darbe yapıyor

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, AKP-MHP iktidarının "çoklu baro" uygulamasıyla avukatlara darbe yapmayı hedeflediğini belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partinin hukukçu milletvekilleriyle birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

'YARGIYA GÜVEN EN DİPLERDE'

Beştaş, AKP-MHP iktidarının baro ve meslek örgütlerine söz geçirememenin sıkıntısını yaşadığını belirterek, bu nedenle barolara müdahale etmek istediğini belirtti. İktidarın, baroları bölmeyi ve parçalamayı amaçladığına vurgu yapan Beştaş, “Bu yolla savunma da çöktüğünde tamamen yargı bitecektir” dedi.
Beştaş, şöyle konuştu: "Yargıya olan güven tarihin en diplerindedir. Baroların hedefte olmasının bir sebebi de TBB’de Metin Feyzioğlu'nun koltuğunu kaybetmesidir. Dün itibarıyla 78 baronun bildirisi, Feyzioğlu’na da hukukçulara da önemli bir yanıt niteliğindedir. Çoklu baro hayata geçilirse, kadın cinayetleri mağdurların adalete ulaşımı da imkansız hale gelecektir. Sınırlı katılımlı bir katılım sağlanarak ‘ben yaptım oldu’ şeklinde teklif yasallaştırmaya çalışıyor. Her türlü yöntem kullanıldı ama buna rağmen barolar yürümeyi başardı ve seslerini duyurdu."

‘İKTİDAR ŞİMDİ DE AVUKATLARA DARBE YAPIYOR'

İktidarın demokrasi düşmanı olduğunu söyleyen Beştaş, şöyle devam etti: “Düşünün, bir avukatsınız, iktidara muhalifsiniz, iktidar tarafından vatan haini ilan ediliyorsunuz. Milletvekillerinin düşürülmesi  yoluyla darbe yapan, kayyUm atayarak darbe yapan iktidar şimdi de avukatlara darbe yapıyor. Dün KHK’li bir hocamız bu yolda verdiği mücadele de nefessiz kaldı ve yaşamını yitirdi. Burada avukatları aç bırakmak istiyorlar. Muhaliflerin avukatlarının bir kısmı zaten cezaevinde. Bir kısmını da aç bırakarak biat ettirmeye çalışıyor. Çoklu baronun gündemden derhal düşürülmesini sağlamak herkesin boynunun borcudur aksine hepimizi karanlık bir gelecek bekliyor. Silahların eşitliği yargının önemli ilkelerinden biridir. Burada savcı ve avukat kimliği birleştirilmek isteniyor. Savcıda, avukat da mahkemede iktidara bağlanmak istiyor.”
Avukatların istemedikleri barolara üye olmak zorunda kalacağını dile getiren Beştaş, “Toplumun her yerinde yaşatılan kutuplaşma ve kamplaşma siyaseti şimdide barolara sirayet edilmek istenmektedir. Bu teklif yürütmenin savunmaya darbesidir. Ankara’dan HDP’ milletvekilleri olarak bu teklifi geri çekin, avukatları savunmayı bölmekten vazgeçin diyoruz. 82 milyona seslenmek istiyorum; bu teklif savunma hakkınızı ortadan kaldıracaktır” dedi.
Beştaş, AKP’nin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ile ilgili Meclis İçişleri Komisyonu’ndan geçen teklifinin Anayasa ve uluslararası hukuku hiçe saydığını da söyledi.