Boğaziçili akademisyenlerden kayyuma istifa çağrısı

Üniversitelerine atanan kayyum rektöre karşı direnen Boğaziçili akademisyenlerin başlattıkları nöbet eyleminde bir kez daha rektöre istifa etme çağrısı yapıldı.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı akademisyen ve öğrencilerin başlattığı direniş devam ediyor.

54’üncü gününe giren eylemde Güney Kampüsü’nde bir araya gelen Boğaziçili akademisyenleri, rektörlük binasına sırtlarına dönerek, kayyum rektörü istifaya çağırdı.

‘ATANMIŞ REKTÖR ÜNİVERSİTEMİZİN TEAMÜLLERİNE AYKIRI’

Akademisyenler bu hafta yaptıkları açıklamada, Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne kendi iradesi dışında atanan meslektaşlarının istifa talebinin bir aya yakın süredir işleme konulmamasına, demokratik yollarla seçtikleri enstitü müdürünün ise atamamasına tepki gösterdi.

Ayrıca seçilen Mühendislik Fakültesi dekanın atamasının da yapılmadığını belirten akademisyenler, “Atanmış rektör, üniversitemizim teamüllerine aykırı olarak atanmış Hukuk Fakültesi dekanı, üniversite yönetim toplantısına katmakta bir beis görmemiştir” diye belirtildi.  

Demokratik hakları için mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan akademisyenler, “Atanmış rektör, rektör yardımcıları ve atanmış hukuk fakültesi dekanını istifaya davet ediyoruz. Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” diye seslendi.