Boğaziçili akademisyenlerden nöbete ara

Boğaziçili akademisyenler, bahar tatili boyunca nöbete ara vereceklerini söyledi.

Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne kayyum rektör olarak atanan Melih Bulu'ya karşı akademisyenlerin başlattığı nöbet eylemi sürüyor. Akademisyenler, her gün üniversitenin Güney Kampüsü Meydanı’nda gerçekleştirdikleri sırt çevirme eyleminin 89. sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle bugün Zoom üzerinden online olarak gerçekleştirdi.  
Akademisyenler, şunları belirtti:
“Geçen hafta, 29 Nisan’da Güney Meydan’daki nöbetimizde, rektör atama kararından beri kurumumuza verilmiş olan hasarları ilk kez kamuoyuna duyurduk. Boğaziçi Üniversitesi’ne verilen her zarar, kurumumuzun ihlal edilen her ilkesi, kamuya verilen bir zarardır. Bu nedenle bu hafta da sosyal medyada gerçekleştirdiğimiz 'Boğaziçi Hasar Raporu başlıklı bir kampanya' ile bu hasarları daha geniş bir kamuoyuyla paylaşmayı hedefledik. Akademik çalışmalarımıza şevkle devam ederken, kurumumuza verilen zararların takipçisi olmaktan, verilen zararları onarmak için çalışmaktan ve ilkelerimizi savunmaktan sakınmayacağız."

DEVAM EDECEK

Üniversitenin bahar tatili boyunca nöbete ara verileceğini duyuran akademisyenler, “Salgın kısıtlamaları sona erdiğinde yine sizlere Güney Meydan’dan sesleneceğiz. Üniversitelerde tüm birim, fakülte ve enstitülerin müdür ve koordinatörlerinin seçimle göreve gelmesi gerektiğini tekrar ediyoruz. Bir kez daha, atanmış Melih Bulu, Gürkan Kumbaroğlu, Naci İnci, Fazıl Önder Sönmez’in, bir gecede kurulan Hukuk Fakültesi’ne atanmış Selami Kuran ve Muzaffer Eroğlu’nun istifasını talep ediyoruz” diye kaydetti.