DİSK'ten ekonomik sömürüye karşı HDP'ye ziyaret

DİSK heyeti, Meclis'te HDP'yi ziyaret etti. Ziyaretteki konuşmalarda, AKP-MHP iktidarının sefalet ücretini dayattığı belirtilerek, "Mücadele ile adil düzeni kurabiliriz" mesajı verildi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve beraberindeki heyet, Meclis’te Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) ziyaret etti. DİSK heyetini HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar karşıladı.

 EKONOMİK ÇÖKÜŞE DİKKAT ÇEKİLDİ

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Türkiye ekonomisinin salgın öncesinde de krizde olduğunu belirterek, bu krizi herkesin yaşadığını ifade etti.
Çerkezoğlu, “İşçileri, emekçileri, emeklileri ve halkı koruyacak politikaların iktidar tarafından hayata geçirilmedi. Şu anda da son derece olumsuz bir tabloyu yaşıyoruz. İşsizlik, özellikle genç ve kadın işsizliği ülkenin geleceğini tehdit edene bir duruma geldi. Çok büyük bir yoksullaşma var. İşten çıkarma yasağı ile birlikte getirilen bir dizi istisna nedeni ile işten çıkarmalar devam ediyor. Kod 29 diye son süreçte gündeme gelen hak kayıplarını yaşıyoruz. Bütçeden, hazineden işçi ve emekçilere pay ayrılmadı. Böylesi bir süreçte 2021 yılı asgari ücreti belirlendi. 2021 yılı asgari ücreti her zamankinden daha önemliydi. 2201 ekonomik kriz ve pandeminin yarattığı yıkım içinde gerçekleşti ve asgari Ücret Tespit Komisyonu, hükümet ve işveren çoğunluğuyla 2 bin 825 gibi bir ücreti reva gördü” dedi.

SANCAR: AÇLIK VE SEFALET ÜCRETİ

Sancar, bu dönemde varlıklarını, servetlerini arttıran küçük bir sermaye kesiminin olduğunu belirtti. Sancar, asgari ücretin açlık sınırında bir ücret olduğunu vurgulayarak, “Zaten çok yaygın bir yoksullaşma var.  Çalışanlar için en üst rakam 2 bin 825 lira değil, bunun altında da ücret alınıyor, bunu da biliyoruz. Bu bir açlık ücretidir, bir sefalet ücretidir” diye belirtti.

'MÜCADELEYLE ADİL DÜZENİ KURABİLİRİZ'

Sancar, mücadelenin önemine dikkat çekerek, “Ancak bu şekilde bu zihniyeti taşıyan iktidarı değiştirmek mümkün olur. Emekçiler ve yoksullar için daha adil bir düzeni kurmak da o zaman mümkün olur. Bu taleplere destek vereceğiz. Ama altını çizelim bugün artık açlık vardır. Yani nüfusun yoksul bölümü elbette çok geniştir ama artık açlık sınırı altında yaşayan milyonlar olduğu gerçeğini de unutmayalım. Buna karşı mücadele etmek sadece siyasal bir görev değildir, aynı zamanda insani bir görevdir. Meclis'teki bütün diğer partilerle bu konuda birlikte çalışmaya hazırız. Alanlarda, fabrikalarda, diğer bütün mümkün yerlerde bu mücadeleyi sürdürme konusunda da üzerimize ne düşüyorsa parti olarak yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.
Açıklamaların ardından Çerkezoğlu, öneri ve taleplerin bulunduğu dosyayı HDP heyetine sundu.