Hasta tutsak Pınar Birkoç tahliye edilmeli!

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, iki kez korona salgınına yakalanan ağır hasta tutsak Pınar Birkoç’un kritik olan sağlık durumuna dikkat çekerek, tahliye edilmesi çağrısı yaptı.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, her hafta düzenledikleri eylemlerinin 331’incisini yaptı. Bu hafta Düzce T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde rehin tutulan hasta tutsak Pınar Birkoç’un durumuna dikkati çekti. İnisiyatif adına video mesaj paylaşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat, Birkoç’un mektup aracılığıyla ilettiği sorunları aktardı. 

Kanat, iki göğsünde fibrokist olan Birkoç’un 6 ayda bir gitmesi gereken kontrolün, salgını nedeniyle ertelendiğini, sevkler yeniden başladığında ise artan vakalar nedeniyle bir süre sevk talebinde bulunamadığını belirtti. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Genel cerrahi bölümüne MR sonucunda göğsünde fibrokistler dışında da nodüller tespit edilen Birçok’un sağlık durumu ile ilgili Kanat, şu bilgileri paylaştı: “14 Ekim 2020 tarihinde ultrason çekimi için hastaneye gitmiş ve fibrokistler dışında sol göğsünde 6.7x4.2 mm boyutlarında oval şekilde hipoekoik solid lezyon tespit edildiğini, doktorun MR ve ultrason sonuçlarına bakarak kontrolleri 3 ayda bire indirdiğini ve bir sonraki kontrolünün Ocak 2021 tarihine denk geldiğini öğrenmiştir. 20 Kasım 2020 tarihinde yeniden ultrason çekimi için hastaneye gitmiş ve sol göğsündeki hipoekoik solid lezyonun boyutunun 7x4.5 mm olduğunu öğrendiğini, 37 günde göğsündeki kitlenin 0,3x0,3 büyüdüğünü, kitle biraz daha büyürse biyopsi yapılacağının söylediğini aktarmıştır.”

‘EN SON AŞAMADA GÖĞSÜ ALINACAK’

Birçok’un sağlık sorunları ile ilgili gelişmeleri takip edemediklerini vurgulayan Kanat, “Ultrason sonucu ile ilgili hapishane doktoru ‘kitlenin biraz daha büyümesi halinde biyopsi yapılacağını, büyüme devam ederse kitlenin alınıp incelenebileceğini ve göğsündeki kitlenin içi boş bir kitle olduğu için ilerde tehlikeli olabileceğini ve en son aşamada göğsünün alınacağını’ söyledi” bilgisini paylaştı.

‘VUCUDUNDA HASAR OLUŞTU’

Hastaneden iki defa Covid-19 salgını olan Birkoç’a ‘Daha önce ilaç tedavisi gördüğü ve ikinci tedavinin ağır geleceği için ilaç tedavisi yapılamayacağı’ söylendiğini belirten Kanat, “Göğsündeki kitle için yakın zamanda bir kez daha MR çekimine gideceğini, üç ay sonra ultrason çekimine gideceğini ve üçüncü kez korona olma ihtimali olduğunu ve üçüncü kez olursam vücudunun nasıl bir tepki vereceğini bilmediğini ve her defasında vücudunda hasara neden olduğunu, hapishanede hastalık ve korona arasında bir tercih yapmak zorunda kaldıklarını” kaydetti. 

Sorunların kalıcı bir şekilde çözülünceye kadar taleplerini dile getirmeye ve kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceklerini dile getiren Kanat, şunları söyledi: “Hasta mahpusların mevcut olan kronik hastalıkları, cezaevinde kalamayacak kadar güç durumda olmaları nedeniyle yaşamları risk altındadır. Bu nedenle hasta mahpusların durumları acil olarak gündeme alınmalı, hapishanelerde yaşamını devam ettiremeyecek durumda olanların tahliyeleri sağlanmalıdır.”