HDP'li Aksoy'a 13 yıl önce beraat, şimdi ceza

HDP eski Milletvekili Halil Aksoy’a 13 yıl önce beraat ettiği davada, 1 yıl hapis cezası verildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı eski Milletvekili Halil Aksoy hakkında Demokratik Toplum Partisi (DTP) İstanbul İl Başkanı olduğu dönemde yaptığı bir konuşma nedeniyle 2009’da “örgüt propagandası” iddiasıyla dava açıldı. İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Aralık 2009 tarihli gerekçeli kararında, Aksoy’un kullandığı “Önderimiz” ve “Şehitlerimiz” ifadelerinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 10’uncu maddesi ve Anayasa’nın 26’ncı maddesi ile güvence altına alınan “Şiddeti çağrıştırmayan eleştiri düzeyi” ile “İfade özgürlüğü” kapsamında değerlendirerek beraat kararı verdi.
AKP’li bakanlar hakkında “17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet” soruşturması başlatan ve daha sonra “FETÖ” suçlamasından aranan Cumhuriyet Başsavcısı Celal Kara’nın karara itiraz etmesi üzerine Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi, kararı usulden bozarak, dosyayı yeniden yerel mahkemeye gönderdi.
Aksoy’un daha önce beraat ettiği davanın karar duruşması dün İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Aksoy ve avukatı Arzu Eylem Kayaoğlu katıldı. Aksoy ve avukatı, suçlamaları reddederek beraat talebinde bulundu.
Mahkeme heyeti, 13 yıl önceki beraat kararının aksine Aksoy’un yaptığı konuşmada “örgüt propagandası” yaptığını iddia ederek, 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, ayrıca ceza ertelemesi de yapmadı.