KESK: KHK'lilere Nazi uygulaması!

KESK, hukuksuzluğa uğrayan KHK'liler için basın toplantısı düzenledi. "Nazi uygulamaları var" denilen toplantıda, "OHAL Komisyonu lağvedilmeli" diye kaydedildi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu çalışanlarının yaşadıklarını ve 26 Aralık 2019 tarihinde görev süresi tekrar uzatılan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'na ilişkin basın toplantısı düzenledi. Mülkiyeliler Birliği’nde yapılan toplantıya KESK eşbaşkanları Mehmet Bozgeyik ve Aysun Gezen, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu, Hüseyin Kaçmaz, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Millletvekili Yıldırım Kaya, KHK'li akademisyen Cenk Yiğiter ve KESK'e bağlı sendikalardan üye ve yöneticiler katıldı.

‘NAZİ ALMANYASI!'

KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen, darbe girişiminin bahane edilerek ilan edilen OHAL  sürecinde çıkartılan kararnamelerle Anayasa'nın 15'inci maddesinde güvence altına alınan temel hak ve özgürlüklerin çiğnendiğini ifade etti. Yapılan ihlallerin başında ihraçların geldiğini ifade eden Gezen, "Sonrasında uygulanan politikalar adeta Nazi Almanya’sını aratmamaktadır"  dedi.
Gezen, OHAL'in pratikte kalıcı hale getirildiğini belirtti.
Gezen, "Oyalama diğer faşizan, hukuk dışı politikalarla da birleşerek işkenceye, cezalandırmaya dönüştürülmüştür" diye konuştu.
Komisyonunun başvuruların yüzde 90’ını reddettiğini söyleyen Gezen, "AKP’ye bağlı istihbarat örgütleri, iktidarın ihtiyaçları ve hedefleri doğrultusunda, herhangi bir belge ve bilgiye dayanmadan, herhangi bir hukuki süreci de işletmeden bireyleri ve kurumları fişlemektedir" ifadelerini kullandı.

TALEPLER

Gezen, taleplerini şu şeklide sıraladı:
“* Hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, etkin olmayan, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin bir organı gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir.
* Haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmedir.
* Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi, manevi hak kayıpları karşılanmalıdır.
* Mağdur olan ihraç kamu emekçilerinin mağduriyet giderilinceye ve hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz."

'HESAP VERECEKLER'

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da “AKP'nin derdi FETÖ ile mücadele etmek değil, muhalif olanlara saldırmaktır" diyerek, "Devran dönecek, hesap verecekler" diye konuştu.

'SİVİL ÖLÜME MAHKÛM EDİLDİ'

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da, "Sadece bir ihraç durumu olmadı, devlet onları sivil bir ölüme mahkûm etti. OHAL komisyonu lağvedilmelidir, insanların kendini suçsuz olmadığını ispatlanması isteniyor. Devlet KHK ile ihraç ediyor özel şirketler de yamalanıyor" diye konuştu.
KHK'lilerin mücadelesinin sosyal hak mücadelesi olduğunu söyleyen İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, "Herkes fişlenmiş durumda, insanlara bu zulmü niye yaşatıyorsunuz? KESK demokrasi mücadelesi yürüttüğü için baskı altında" şeklinde konuştu.