Kobanê Davası: Avukatlar ve siyasetçiler katılmadı

Kobanê Davası’nın duruşması başladı. Avukatlar ve siyasetçiler katılmadı. Savcı, avukatlar hakkında suç duyurusu talep etti.

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te yaşanan protestolar gerekçesiyle 21’i rehin 108 isim hakkında açılan Kobanê Davası’nın 6’ncı duruşması 3’üncü oturumunda Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye başladı.

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi heyetince görülen duruşmaya HDP milletvekilleri katıldı. Davada tutuksuz yargılanan HDP önceki dönem Urfa Milletvekili İbrahim Binici ile tutuklu yargılanan Kürt-Pen üyesi Nezir Çakar duruşma salonunda bulunurken, dava avukatları ile tutuklu yargılanan siyasetçiler mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.
Ardından söz alan iddia makamı şunları talep etti: "Mazeret taleplerinin reddine, sağlık nedeniyle dilekçe sunanların mazeretlerin kabulüne, sanıkların savunmalarını yapmaları için kolaylık sağlanmasına, dosyaya gelmeyen ve duruşma salonunda hazır bulunmayanlar yönünden ve duruşmaların devam etmesi gerektiği anlaşılmakla, müdafiler hakkında duruşmaya katılmadıkları nedeniyle görevlerini kötüye kullandıkları için suç duyurusunda bulunulmasına, tutuklu yargılananların ifade vermekten kaçındıkları anlaşıldığından, adli kontrol altına alınan sanıkların adli kontrollerinin devamına ve tutuklu yargılananların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesine..."
Mahkeme başkanı, ara kararlara hazırlık için duruşmaya 14.00’e kadar ara verdi.