Müzisyen Demir'e 9 yıl hapis

Türk yargısı gizli tanık beyanlarını gerekçe göstererek, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla müzisyen Dilan Demir’e 9 yıl hapis verdi.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, açık ve gizli tanık beyanlarını gerekçe göstererek, müzisyen Dilan Demir hakkında "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla iddianame hazırladı. İddianame kabul edilirken, Demir hakkında Mersin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla dava açıldı.

Davanın karar duruşması Mersin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

 Celseye Demir katılmazken avukatı Sabahat Gençtarih katıldı.

Gençtarih, müvekkilinin suçsuz olup, açık ve gizli tanık beyanlarının gerçeği  yansıtmadığını belirterek, beraatini talep etti.

İddia makamı ise açık ve gizli tanık beyanlarına dayandırarak, Demir'in "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla cezalandırılmasını talep etti.

'EKSİK ARAŞTIRMA YAPILDI'

Mahkeme heyeti savcının mütalaasına uyarak, Demir'e açık ve gizli tanık beyanları gerekçe gösterilerek, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 9 yıl  hapis cezası vererek, tutuklanmasını istedi.

Verilen cezaya tepki gösteren Av. Gençtarih, eksik araştırma ile 9 yıl gibi çok ağır bir ceza verilen ve derhal tutuklanması kararı verilen Dilan Demir için İstinaf başvurusu yapacaklarını söyledi.