Roboski Katliamı anması: Adaletin çöküşünün ispatı

Roboski İçin Adalet Girişimi, Aralık 2011’de 34 kişinin katledildiği Roboski Katliamı için bir kez daha adaletsizlik ve cezasızlığa dikkat çekerek, “Adalet sisteminin çöküşünün ispatı” dedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesi Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde Türk devleti tarafından çoğu çocuk 34 kişi havadan bombalanarak katledilmişlerdi.

Roboski İçin Adalet Girişimi, katliamın üzerinden 110 ay geçtiğini hatırlatarak, “O geceden bugüne geçen 479 haftada, hukuk kayıp, adalet kaçak, herkes suspus. Katliamın ardından geçen 3 bin 350 gün ve adalet hala yok” dedi.

Açıklamada, “Meclis komisyon kurdu ve sakladı, yargı ise akladı. Roboski, çizilmiş sınırlar yüzünden ekmeğini katır sırtında kazanmaya mahkum edilmiş insanlarımıza, yaşama şansı bile tanımayan bir vicdansızlığın sembolüdür” diye belirtildi.

Roboski Katliamı’nın da diğer tüm katliamlarda olduğu gibi adaletsizlik ve cezasızlığa teslime dildiğini kaydeden Girişim, şunları ifade etti:

“Bir katliamın cezasız bırakılmasının, yargı yollarının kapatılmasının, devlet olarak böyle bir katliamı örtmenin bir açıklaması olamaz. Adalet sisteminin çöküşünün ispatı Roboski Katliamı’dır. Savaş bir insanlık suçudur, ne öncüsü, ne yancısı ne de destekçisi olmamaya çağırıyoruz karar vericileri ve politikacıları. Beyaz’a ve barışa olan desteğimiz, gencecik insanlar ölmesin, katledilmesin diyedir ve barış demeye devam edeceğiz. Roboski'ye adalet gelmeden Türkiye'ye adalet gelmeyecektir. Başta Roboski olmak üzere tüm insan yaşamını ve özgürlüklerini ortadan kaldıran savaşa ve şiddete karşı, hepimiz itiraz hakkımızı kesintisizce kullanacağız. Yaşadıklarımızın aslı; devlet, cezasızlık, savaş, hukuk ve adaletin olmayışıdır. Hiçbir katliamın zaman aşımı yoktur. Roboski aydınlatılmadıkça, Roboski’de yaşananlar halka açıkça anlatılmadıkça Türkiye siyasetinde sivilleşme ve demokratikleşme söz konusu olmayacaktır.”