Temelli: Hukuk hayal oldu, iktidarla gidecek yol kalmadı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, hukuk devletinin Türkiye açısından hayale dönüştüğünü belirterek, “Bu iktidarla gidecek yolumuz kalmadı. Yan yana gelmek, dayanışmak önemlidir” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Van Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği’nin (TUHAY-DER) düzenlediği bir etkinliğe katıldı. Etkinlikte, çatışmalarda çocuklarını kaybeden ve yakınları cezaevlerinde olan aileler bir araya geldi.


Temelli’nin yanısıra , HDP Van milletvekilleri Tayip Temel ve Murat Sarısaç, Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri de etkinliğe katıldı.

Etkinlikte ilk konuşmayı yapan Van Milletvekili Tayip Temel, aileleri hedef alan politikalara değinerek, “Ailelerimiz kandırılmaya çalışılıyor. Ailelerimizi tasfiye politikalarına alet etmek istiyorlar” dedi.

Kritik süreçlerde bu tür oyunlar daha fazla hayata geçirilmek istendiğine işaret eden Temel, “2014 yılında bu tasfiye sürecini ailelerimiz üzerinden gerçekleştirmek isteyen politikalara karşı, halkımız bu oyunlara gelmeyeceğini ve hakikatte ısrarları sayesinde bu oyunları boşa çıkardı. Bizi hakikate karşı uyaran ailelerimiz, doğru yolu gösteren ailelerimiz bize yol göstermeye devam ediyor. Bundan eminiz ki ailelerimiz ne olursa olsun partilerine her koşulda sahip çıkmaya devam ediyor. Binlerce selam olsun kahramanlar yetiştiren ailelere, binlerce olsun bu mücadele yolunda çocuklarını feda eden ailelere” şeklinde konuştu.

BU İKTİDAR KÜRT SOUNUNU HİÇ ÇÖZEMEZ

HDP Eş Genel Başkan Sezai Temelli ise "Acımız büyük adeta acıdan örülmüş bir coğrafyada yaşıyoruz” diyerek sözlerine başladı.

Bu coğrafyayı zulüm ve şiddet sarıp sarmaladığını belirten Temelli, “Biz direnmeye devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki eğer vazgeçersek hepimiz yok olana kadar bu acılar bitmeyecek” vurgusunda bulundu.

Direnerek, hiçbir acımızı unutmayarak dayanışmayı büyütmek gerektiğinin altını çizen Temelli, “17 yıl önce AKP iktidara gelirken bu ülkeye birçok vaatte bulundu. Yasakların kalkmasından bahsetti ve 'bütün bu meselelerinin çözümü mümkün' dedi. Bu iktidar ne 17 yıl önce samimiydi ne de şimdi samimi” dedi.

Temelli, şunları ekledi: “Hele hele Kürt sorununu hiç çözemez. Bu iktidar Kürt sorunundan, zulümden besleniyor. Bu halka vereceği hiçbir şey yok. Geldikleri nokta 80 ve 90’ları tekrar etmek. Başka bir şey yok. Sürekli halkı aldatan, kirli manevralarıyla krizden başka bir şey bırakmayan iktidarla karşı karşıyayız. Ortada hukuk adına bir şey yok. Kendi yasalarını bile uygulamıyorlar.”

HUKUK DEVLETİ HAYAL OLDU

“Hukuk devleti Türkiye için bir hayal oldu” diyen Temelli, devamla şöyle konuştu:

“Kendi çıkarları için bir sistem dayatıyorlar. O sistem tekçilikten başka bir şey değildir. Hukuk adaleti yok. Bizler bir adalet mücadelesi veriyoruz (...) Tüm halkların, toplumun en temel haklarını gasp etmekteler. Bundan en büyük nasibi alan Kürt halkıdır. Yeri, yurdu kazanımları gasp edilmekte. Bu şiddet sınırları aşmış durumda (...) Tüm Türkiye halkalarına çağrı yapıyoruz. Bu adaletsizliğe baş eğmeyin. Kürt halkını yalnız bırakmayın. Bugün Kürt halkının maruz kaldığı bu şiddete karşı tüm toplum yan yana gelmelidir. Eğer gelmezsek kimsenin sesinin çıkamadığı ülkede yaşayacağız.

BU İKTİDARLA GİDECEK YOL KALMADI

(...) Afrin, Rojava’ya sessiz kalıyorsanız bilin ki o savaş sizin de kapınızı çalacaktır. Buna son vermek istiyoruz. Bu yüzden herkesi barış, adalet mücadelesine davet ediyoruz. Garzan mezarlığını kapı kapı dolaşıp anlatmalıyız. Bu iktidarın zulmünü teşhir etmeliyiz. Çünkü siz insanlığın gömülme hakkını ihlal ediyorsanız adaletten, vicdandan bahsedemeyiz. Sonrada çıkıp İslam üzerine konuşuyorlar. Bu konuda samimi olmadıkları gerçeği Garzan ve yüzlerce yerdedir. Gidin bu ülkenin cezaevlerini gezin. Oradaki tutuklulara, hükümlülere yapılan zulmü görün. İnsan hakları üzerine çok konuşacağız. Eğer konuşacaksanız cezaevlerindeki zulmü görerek konuşun. İnsanlar zulmüme karşı açlık grevinde. Bu iktidarın karnesi cezaevlerinde yazılıyor. Buna ancak iktidardan kurtularak son verebiliriz. Bu iktidarla gidecek yolumuz kalmadı. Yan yana gelmek, dayanışmak önemlidir. Bütün değerlerimizi koruyarak, acılarımızla yüzleşerek bir şekilde yan yana duracağız. Yan yanayız bir aradayız bu zulümden, savaştan hep birlikte kurtulacağız.”