Tutsaklar üzerinden dışarıya mesaj veriliyor

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, iktidarın cezaevlerindeki işkenceler ve katliamlar ile dışarıya da bir mesaj verdiğini kaydetti.

Faşizme karşı direnen Kürtler, devrimciler, kadınlar, demokratik hak talebinde bulunan insanlarla cezaevlerinin doldurulduğunu belirten HDP Milletvekili Taşdemir, “Siz dışarıda siyaset yaptınız, direndiniz, teslim olmadınız ama burada da ben size teslimiyeti dayatıyorum” denildiğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, ANF’ye konuştu.

Cezaevlerinden art arda gelen ölüm ve işkence haberlerine dikkat çeken Taşdemir, şunları söyledi: “Aslında dışarıda uygulanan baskı ve irade kırma politikalarının bir yansıması olarak cezaevleri bir şiddet laboratuvarı olarak kullanılmaya başlandı. Her türlü hak gaspının yaşandığı, insanların cezalandırıldığı, hücrelere atıldığı, infazlarının yakıldığı, tamamen keyfi bir süreç uygulanıyor. 12 Eylül faşist darbesini gerçekleştiren darbeciler de o dönem, toplumun iradesini kırmak için özellikle bu politikalar karşısında direnen Kürtleri, kadınları, devrimcileri cezaevlerine hapsetti. Darbeci zihniyet cezaevlerindeki şiddet dalgasıyla dışarıya da mesaj vermek istiyordu. Politikasına karşı çıkan herkesi cezaevi üzerinden terbiye etmeye çalışıyorlardı. Şimdi benzer bir sürecin yaşandığını söylemek mümkün. 12 Eylül darbecilerinin bir devamı olarak AKP-MHP iktidarı cezaevlerinde özel bir politika izliyorlar.”

TUTSAKLARA TESLİMİYET DAYATILIYOR

Tutsakların, yıllardır büyük bir mücadele ve direnişle kazandıkları haklarını gasp edip iradelerini kırmaya çalışarak teslimiyet dayatıldığını kaydeden Taşdemir, şöyle devam etti: “Bunun karşısında da kimsenin sesini yükseltmesi istenmiyor. Adalet Bakanlığı’nın denetiminde, can güvenlikleri bu iktidardan sorumlu tutsaklar bir şekilde yaşamını yitiriyor ve intihar ettikleri iddia ediliyor. Garibe Gezer, aslında cezaevlerinde neler yaşandığını, cinsel saldırıya uğradığını, oradaki faşizmi mektupları, ailesi ve avukatları aracılığıyla teşhir etti. Adalet Bakanlığı bu çığlığı duymamak için kulaklarını kapattı, konuyla ilgili herhangi bir soruşturma başlatmadı. Sanki böyle bir ölüm yaşanmamış gibi, bir cinsel saldırı olmamış gibi avukatların araştırılması yönündeki başvuruları da reddedildi. Cezaevlerinde şu an çok ciddi bir doluluk var. Cezaevinde yatanların kimliklerine baktığımızda özellikle son 6 yıldır AKP faşizmine karşı direnen Kürtler, devrimciler, kadınlar, demokratik hak talebinde bulunan insanlar olduklarını görüyoruz. Bu insanlara, ‘siz dışarda siyaset yaptınız, direndiniz, teslim olmadınız ama burada da ben size teslimiyeti dayatıyorum’ deniliyor.”