Yüksekdağ’ın rehin tutulduğu ana dava Kobanê dosyasıyla birleştirildi

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu yargılandığı ana davası yeni açılan Kobanê davasıyla birleştirildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın 30 yıldan 83 yıla kadar hapis cezasıyla rehin tutulduğu ana davanın duruşması Ankara’da görüldü. 

16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Yüksekdağ katılmazken avukatlar hazır bulundu. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada savunma yapan avukatlar, Yüksekdağ’ın tahliyesini talep etti.

KOBANÊ DAVASIYLA BİRLEŞTİRİLDİ

Yüksekdağ'ın tahliye talebini reddeden ve ara kararını açıklayan mahkeme heyeti,  Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen ve kamuoyunda “Kobanê davası” olarak bilinen dava dosyasıyla birleştirme kararı verdi. Mahkeme heyeti, gerekçesinde ana dava ile açılan Kobanê davasında şahsi, fiili ve hukuki bağlantı bulunduğunu savundu. 

 Yüksekdağ, "örgüt yöneticiliği", "örgüt propagandası yapmak", "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet", "halkı kin ve düşmanlığa tahrik", "suç işlemeye tahrik" ve "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” iddialarıyla yargılanıyor.

Yüksekdağ hakkında açılan dava dosyası, 7 ayrı fezlekenin birleştirilmesinden oluşuyor. 92 sayfalık dosya kapsamında, Yüksekdağ hakkında 30 yıldan 83 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Yüksekdağ’ın, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içerisindeki faaliyetleri ve kimi siyasi faaliyetleri dosyadaki suçlamalar arasında yer alıyor.