Gebze cezaevinde açlık grevindeki 5 tutsağın durumu ağırlaştı

Gebze M Tipi Cezaevi'nde 16 Aralık'ta açlık grevine başlayan 5 kişinin sağlık durumları ağırlaştı.  

Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Meltem Oktay, rehin tutulduğu Gebze M Tipi Kapalı Kadın Cezaevi'nde devam eden açlık grevlerine ilişkin bilgi aktardı. Ailesiyle telefonda görüşen Oktay, 16 Aralık'ta tüm cezaevlerinde başlayan açlık grevine katılan Hacer Halil Yusuf, Ruhşan Bozan, Özlem Özdemir, Ayten Gülsüm, Özlem Söyler'in durumlarının ağırlaştığını söyledi.

Oktay, eylemcilerin sağlık durumlarına ilişkin şu bilgileri verdi: "İlk grupta yer alan eylemcilerin 8 ila 10 kilo kayıpları var. Tansiyon ve nabız oranları çok düşük çıkıyor. Şiddetli baş, kas ve eklem ağrıları yaşıyorlar. Yine mide bulantısı, ateş ve halsizlikleri olan eylemcilerin ses ve kokuya olan hassasiyetleri arttı. Eylemcilerin yürürken denge problemleri oluşmaya başladı. Yine konuşmalarında ciddi bir ağırlaşma söz konusu."'

Cezaevi doktorunun haftada 2 kez açlık grevindekileri kontrolle geldiğini vurgulayan Oktay, "Gelen doktor sürekli olarak onları hastaneye sevk etmek istiyor. Eylemciler ise hastaneye gitmeyi ve müdahaleyi kabul etmeyeceklerini belirtiyor" dedi. Oktay, özellikle eylemciler için elzem olan su, şeker, tuz ve limonun kısıtlı  verildiğini vurguladıb. 

Oktay, 1 Mart itibariyle açlık grevine giren tutsak sayısının 31 olduğunu belirtti.

Oktay, Yeni Yaşam gazetesinin de 1 Mart tarihinden bu yana "Moral verir" gerekçesiyle kendilerine verilmediğini de sözlerine ekledi.