Kadınların gözaltına alınması protesto edildi

MED-DER, Rosa Kadın Derneği'ne yönelik baskınları protesto ederek, kadınların güçleneceği mesajını verdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında dün Rosa Kadın Derneği’ne yapılan siyasi soykırım operasyonunda 22 kadının gözaltına alınmasına yönelik tepkiler sürüyor. Amed ve Şırnak’ta yapılan eylemlerde, baskı ve gözaltıların kadın mücadelesine yönelik saldırıların devamı olduğunu belirtilerek, mücadelenin sürdürüleceği mesajı verildi.

'SALDIRILAR KADINLARI ZAYIFLATAMAYACAK'

Eşbaşkanları Şilan Elmas Kan’ın gözaltında olduğu Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), Yenişehir ilçesinde bulunan dernek binasında açıklama yaptı. Özgür Kadın Hareketi (TJA), aktivistleri, Hakların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe yöneticileri, Rosa Kadın Derneği, Kürt Edebiyatçılar Derneği, 78’ler Derneği üye ve yöneticilerinin de katıldığı açıklamada, MED DER yöneticisi Dilanç Güvenç konuştu.
Ülkede demokratik muhalefet güçlerinin hemen hemen her gün operasyonlarla güne başladığına ifade eden Güvenç, kadın iradesine ve mücadelelerine yönelik artan saldırılara dikkat çekti. Güvenç, “Demokrasiye, barışa ve özgürlüğe inanan, halkın hak ve özgürlükleri için mücadele eden tüm kadınlara onlarca dava açıldı, asılsız ve adaletsiz suçlardan yıllarca hapis cezasına çarptırıldı. Bu saldırılarla Rosa Kadın Derneği’ni ve tüm demokratik dernekleri kriminalize etmek istiyorlar. Bunlar 5 bin yıl önceki ataerkil toplumun gelenekleriyle, kadınların tüm hak ve özgürlüklerini ihlal ediyor, kadının varlığını inkar ediyor. Bu saldırılar erkek devlet tarafından uygulanmaktadır” dedi.
Operasyonlarla kadınların hapsedilmek istendiğini dile getiren Güvenç, “Kadınları zayıflatmayı amaçlayan bu operasyonlar, kadınların demokrasi ve özgürlük haklarını, değerlerini, haysiyetini ve kazanımlarını sürdürme mücadelesini güçlendirecektir. Kadınların mücadelesine ve özgürlüğüne yönelik bu operasyon ve taahhütlerin, onların İstanbul Sözleşmesi’ni geri çekme ve yürürlükten kaldırma cesaretine dayandığı bilinmektedir. Biz kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin bizim için kırmızı çizgimiz olduğunu söylerken birlik olduk. Bu anlaşma tekrar yürürlüğe girinceye kadar sahada olacağız ve mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Eşbaşkanları Şilan Elmas Kan’ın gözaltına alınmasının Kürtçeye yönelik tahammülsüzlük olduğunu söyleyen Güvenç, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.

MARDİN

 TJA aktivistleri, HDP Mardin İl Örgütü binasında yaptıkları açıklamayla, kadınların gözaltına alınmasına tepki gösterdi. TJA aktivisti Eylem Amak, iktidarın kadınlara savaş açtığını belirterek, "Her gün en az 3 kadın erkekler tarafından katledilirken, bu şiddeti önlemek yerine, kadınlar ve kadın kazanımları hedef alınmıştır" dedi. Kadın düşmanı politikalara her gün bir yenisinin eklendiğinin altını çizen Amak, kadınların iktidarın korkulu rüyası olduğunu söyledi. Amak, şunları söyledi: “Kadına yönelik şiddetle mücadele yürüten kadın aktivistleri, siyasetçileri gözaltına alıp tutuklayarak kadın mücadelesini sindirmeyi amaçlamışlardır. Bugün Kürt illerinde genç kadınlar kolluk eliyle şiddete, tacize, istismara uğrayarak intihara sürüklenmektedir. Bu suçu işleyenlere ise çoğu zaman cezai bir yaptırım dahi uygulanmamaktadır.”
Kürt kadınlarının hedef haline getirilerek çalışmalarının kriminalize edildiğini ifade eden Amak, “Gözaltına alınması gerekenler kadınlar değil, kadına yönelik şiddet uygulayanlardır. Kadın düşmanlığı politikalarınızdan derhal vazgeçin. Biz kadınları baskı ve gözaltılar ile susturamayacaksınız" ifadelerini kullandı.

İSTANBUL'DA 8 GÖZALTI

Bu arada İstanbul’un 9 ilçesinde eş zamanlı siyasi soykırım baskınları düzenlendi. Baskınlarda 8 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Bayrampaşa Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen 8 kişi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.