Nergis Muhammedi’ye bir yıl hapis cezası

İran’da tutsak olan 2023 Nobel Barış Ödülü sahibi kadın hakları aktivisti Nergis Muhammedi "devlete karşı propaganda" suçlamasıyla bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kadın aktivisin avukatı Mustafa Nili, X üzerinde yaptığı açıklamada "Tahran Devrim Mahkemesi 29. Dairesi tarafından verilen karara göre, Nergis Muhammedi devlete karşı propaganda yapmaktan bir yıl hapis cezasına çarptırıldı" dedi.  

Kasım 2021'den bu yana cezaevinde bulunan 52 yaşındaki aktivist, kadınların örtünme zorunluluğuna ve idam cezasına karşı çıktığı için son 25 yılda defalarca hüküm giymiş ve hapsedilmişti.

Nergis Muhammedi duruşmaların kamuya açık olması yönünde talepte bulunmuş ancak reddedilmişti. Bu nedenle aktivist, 8 Haziran'da başlayan duruşmalara katılmamıştı. 

Avukat Nili müvekkilinin "Dina Galibaf’a ilişkin ve Mart ayında İran'da yapılan parlamento seçimlerini boykot etme konusundaki yorumları" nedeniyle yargılandığını açıkladı. Gazeteci Dina Galibaf, polisi cinsel saldırılarına maruz kalmış ve nisan ayında tutuklanmıştı. Gazeteci daha sonra serbest bırakılmıştı. 

Mart ayında Nergis Muhammedi cezaevinden bir sesli mesaj yayınlayarak İran İslam Cumhuriyeti'nde "kadınlara karşı yürütülen geniş çaplı savaşı" kınamıştı. 

İran'da kadınlar 1979 İslam Devrimi'nden bu yana kamuya açık yerlerde saçlarını gizleme zorunluluğu da dahil olmak üzere katı bir kıyafet yönetmeliğine tabi tutuluyor.