'Tecavüzcüler dışarıda, kadınlar tutuklanıyor'

Kadınlar, Türk Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde şiddet ve cinayetleri ve öz savunma yapan kadınların cezalandırılmasını protesto etti.

Kadın Savunma Ağı, kendisine şiddet uygulayan erkeği öz savunma ile öldürmek zorunda kalan Melek İpek’in tutuklanmasını protesto etmek amacıyla Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde açıklama yaptı. “Kadın Cinayetleri ve Erkek Egemen Politikalar Bakanlığı” yazılı pankartın bakanlık tabelasına asıldığı eylemde, “Melek İpek serbest bırakılsın”, “Erkek şiddetine karşı özsavunma” ile “Suç ortakları polis, yargı, devlet, tek adam” yazılı dövizler taşındı.
Kadın Savunma Ağı Üyesi Tuğba Koçer, “Buraya katledilen kadınların isyanı olmaya, artık yeter demeye geldik” dedi.

'TECAVÜZCÜ ASKER DIŞARIDA'

Koçer, “Bu bakanlık cinsiyetçi, gerici, erkek egemen politikalarıyla kadın katliamlarının, şiddetin suç ortağıdır” diye konuştu. Tecavüz failleri uzman çavuş Musa Orhan ve profesör Hasan Bilgili’nin halen tutuklanmadığını hatırlatan Koçer, “Erkek adaletiniz Melek’i özsavunma hakkını kullandığı için tutukluyor” ifadelerini kullandı.
Koçer, şunları da söyledi:
“Katiller sokaklarda, katiller Meclis’te, katiller saraylarda. Böyle bir düzende bizim bedenimizi, emeğimizi savunmak hakkımızdır. Bu şiddet karşısında geliştirdiğimiz her türlü yöntem meşrudur. Ayşe Paşalı’nın yaraları, Nevin’in bakışı, Çilem’in duruşu, Melek’in özsavunması ile tacizcilerin, tecavüzcülerin ve erkek adaletin karşısına dikiliyoruz. Melek İpek biziz, hepimiz Melek İpek’iz. Melek’i serbest bırakın. Kadınları güçlendirmek yerine suç ortaklığı yapan bu bakanlığın adı artık Kadın Cinayetleri ve Erkek Egemen Politikalar Bakanlığı’dır. Bu bakanlığın gerçek adı budur. Kadın Savunma Ağı olarak bakanlığın tabelasını kendilerine teslim etmeye geldik.”