Trump UV ve deterjan önerdi, doktorlar şokta!

ABD’de ölü sayısı 50 bine dayanırken, Trump ateşle oynamaya devam ediyor. Ülke ve kendi ekonomisini kurtarmaya çalışan Trump, bir yandan da seçimlere yoğunlaşıyor. Covid-19'a karşı önerdiği ise UV ve deterjan. Doktorlar şaşkınlık içerisinde ve tepkili.

ABD’de Covid-19 salgınından bu yana Alerjiler ve Bulaşıcı Hastalıklar Ulusal Enstitüsü Müdürü Anthony Fauci, popüler hale geldi. Trump ile aynı sahneyi paylaşıyor Trump, onu koronavirüse karşı tedbirler için görevlendirmişti. İlericiler ve ılımlı solcular için Fauci, bir kahraman. Muhafazakarlar ve bazı radikal solculara göre Fauci, derin devletin adamı.

Trump’ı Covid-19’a ilişkin açıklamaları konusunda sık sık boşa çıkaran Fauci, Beyaz Saray’ın multimilyarder kiracısı tarafından tehdit olarak görülmeye başlandı. Trump, ekonomiyi hızlı bir şekilde canlandırma önünde engel olarak değerlendirdiği Fauci’yi aşmak istiyor ancak, Amerikalılar arasındaki büyük popülaritesi şimdilik Fauci’ye dokunulmazlık sağlıyor.

FAUCI OLMAYINCA FARELER DANS EDİYOR

Trump son olarak Anthony Fauci hazır olmadan kameralar karşısına çıktı. Fransız Le Point dergisi “Anthony Fauci burada olmayınca, fareler dans ediyor” yorumunda bulundu.

Nitekim, Trump’ın yaptığı öneriler doktorları dehşete düşürdü. Perşembe akşamı günlük brifingini veren Trump, güneş ve nemin koronavirüs üzerindeki etkilerine ilişkin deneysel bir araştırmanın sunumu ardından, ciddi bir hazırlık yapmadan, ultraviyole (UV) ışınlar ve deterjanın hastalar üzerindeki etkilerinden bahsetti.

20 Minutes haber sitesi, Trump’ın danışman ekibinin şaşkınlıkla bu sözleri dinlediğine dikkat çekti. Sosyal ağlarda yayınlanan görüntüler de bu durumu gözler önüne serdi.

UV VE DETERJAN ENJEKTE ETME FİKRİ!

Trump ilk kez, bilimsel tavsiyelerde bulunmuyordu. Ancak genellikle Anthony Fauci yanında bulunuyordu.

Alışıldık tarzıyla konuşan Trump, “Farz edelim ki bir beden UV veya güçlü bir ışıkla vuruluyor (...) ve farz edelim ki ışık bu bedenin içine taşınıyor, ki bu deri üzerinden yapılabiliyor...” dedi ve ekledi:

“Ve sonra, bir dakikada yok eden dezenfektan var... Bir enjeksiyon gibi bir şey yapılabilir mi?” diye soran Trump, danışma ekibinden doktor Deborah Birx’in onay veren bakışlarını arıyor. Ancak doktor, başını eğiyor, bakışları boşlukta kayboluyor.

Trump daha sonra, doktora seslenerek “Bu virüse karşı daha önce ısı veya ışıktan bahsedildiğini duydunuz mu?” diye soruyor. Doktor Birx, “Bir tedavi olarak değil” diyerek kesiyor.

Bu durum, daha önceki bir brifingi hatırlattı. Trump, konuşurken Anthony Fauci’nin yüzünde kızgın bir gülümseme vardı. Bariyer jestlere uymayarak iki kez elini yüzüne ve alnına götürmüştü.

DOKTORLAR ŞAŞKIN VE TEPKİLİ

Twitter üzerinde doktorlar Trump’ın deterjan enjeksiyonu fikrine karşı çıktı. Doktorlar dezenfektan ürünlerin riskleri konusunda uyardı. Dara Kass isimli bir doktor “Lütfen Covid-19 tükürüğünüzden kurtulmak için çamaşır suyu veya 90 dereceli alkol içmeyin” dedi.

Bryan Hayes isimli eczacı, ironik bir ifadeyle “Lütfen bunu yapmayın. Saygıyla, tüm toksikologlar” diye paylaşımda bulundu.

NBC News’e konuşan Esther Choo şaşkınlığını gizlemeyerek, “Bilinen bir zehri, dezenfektanları, 90’lık alkolü enjekte etmek mi... Bu çocuklar sözkonusu olduğunda ya da intihar girişiminde bulunan kişiler sözkonusu olduğunda sürekli endişelendiğimiz bir şey” diye belirtti.

Göğüs hastalıkları uzmanı Vin Gupta, daha sert ifadelere Trump’ın doğaçtan açıklamalarının “tehlikeli ve sorumsuzca” olduğunu belirtti.