Tuncel: Bize yönelik de ırkçı saldırılar arttı

AKP MHP tarafından rehin tutulan Kürt siyasetçi Sebahat Tuncel, avukatı ile yaptığı görüşmede, dışarıdaki ırkçı saldırıların kendilerine dönük saldırıyı da arttırdığını belirtti.

Kandıra Kapalı Cezaevi’nde tutsak olan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, avukat görüşü sonrası cezaevinde yaşanan hak ihlallerini aktararak duyarlılık çağrısı yaptı.

Tuncel görüşmesinde, 28 Temmuz tarihinden beri sabah ve akşam sayımlarının baskın yapar şekilde gerçekleştirildiğini ve bunun sistematik bir şekilde devam ettiğini aktararak, provokasyon yaratmaya çalışan memurlara 7 Ağustos’ta tepki göstermeleri sonucu havalandırmadan zor kullanılarak koğuşa götürüldüklerini belirtti.

Kendilerine şiddet uygulandığını da ifade eden Tuncel, bu konuda  Adalet Bakanlığı’na yazdıkları mektuba el konulduğunu ve Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını dile getirdi.

Son dönemde artan ırkçı saldırılarla birlikte kendilerine dönük böyle bir yönelimin olduğunu da dile getiren Tuncel, yaşanan hak ihlallerine karşı duyarlılık çağrısında bulundu.