'Türk devleti kadınlara terör uyguluyor'

Qamişlo'da düzenlenen çalıştayda, Türk devletinin kadınlara karşı suçlarına dikkat çekildi.

Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi, dün Qamişlo’da Türk devleti ve çetelerinin işgal edilen bölgelerdeki kadınlara dönük ihlallerine ilişkin çalıştay düzenledi.

Çalıştaya şu çevreler katıldı: "Süryani Kadınları Birliği, Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi, Demokratik ve Yenilikçi Partisi Kadın Bürosu, TEV DEM Kadın Bürosu, İnsan Hakları Örgütü, Dışilişkiler Dairesi, Başûrê Kürdistan Demokratik Özerk Yönetimi temsilciliği, MSD Kadın Bürosu, Qamişlo Kantonu Kadınlar Komitesi, Suriye Kadın Meclisi, Êzidî Kurumu, Pêl Örgütü, Kongreya Star, Suriye Gelecek Partisi ve siyasi parti üyesi kadınlar."

Kuzey ve Doğu Suriye Kongreya Star Koordinasyonu üyesi Siham Emokê, “Türk devletinin ihlallerine hâlâ çözüm bulunamadı. Türkiye Suriye’yi Osmanlı dönemindeki haline çevirmek istiyor” dedi.

Çalıştayda kadınlara yönelik siyasi, hukuki ve sosyal ihlaller ele alındı.

'TÜRK DEVLETİ KADINLARA TERÖR UYGULUYOR'

Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Siham Dawud, “Siyasetçi kadınların hedef alınması, barış sesine ve çözüme karşı durmak içindir. İşgalci Türk devleti kadına dönük terörünü sürdürüyor. Her gün cinayet, cinsel istismar, tutuklama ve zorla göç ettirme olaylarını duyuyoruz. Örgütlü kadınların hedef alınması ile özgür kadın iradesi kırmak isteniyor. Kuzey ve Doğu Suriyeli kadınlarda Erdoğan fobisi var. Erdoğan, Suriye krizinin çözümünü esas alan Demokratik Özerk Yönetimi’nden korkuyor” diye konuştu.

Çalıştayda, kadınların siyasi alanda yer almasının engellendiği, şehit Hevrin Xelef’in siyasi çözüm, barışı yaymak için mücadele ettiği ve bu nedenle ahlaki ve insani ölçütleri ihlal eden Türk devleti tarafından hedef alındığı belirtildi.

'SAVAŞ SUÇU İŞLENİYOR'

Smart Hukuki Araştırma Bürosu Başkanı Amrin Xelife, “Sivil kadın, erkek ve çocukların korunma hakları vardır. Silahlı gruplar sivillere saldıramaz. Kanunlar savaşı yasaklamıyor ancak sivil haklarının korunmasını güvenceye alıyor. Birinci Cenevre Sözleşmesi’nde, 4’üncü Cenevre Sözleşmesi onun 1977 Protokollerinde savaş yaralılarının korunması kararı çıkarıldı" diye belirtti.

Türk devletinin kadınlara dönük savaş suçu işlediğini ancak kimsenin Türk devletinden hesap sormadığını kaydeden katılımcılar, Türk devletine bağlı çetelerin Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’e dönük suçunun belgelendiğine ancak suçlulardan hesap sorulmadığına dikkat çekti.

Cizre Bölgesi İnsan Hakları Örgütü Eşbaşkanı Evin Cuma ise kadınlara dönük toplumsal ihlallere dikkat çekerek, Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’de işgal edilen bölgelerde kadınlara dönük savaş suçları işlediğini, binlerce insanın göç etmesine neden olduğunu, sivillere dönük ağır ve yasaklı silahlar kullandığını, yüzlerce sivili katlettiğini ve bölgelerin alt yapısını talan ettiğini ifade etti. Cuma, işgal edilen Serêkaniyê, Efrîn ve Girê Spî’de demografik yapının da değiştirildiğini söyledi.

CİNAYET, CİNSEL SALDIRI, KAÇIRMA...

İşgalci Türk devleti ve çetelerinin 2018-2019-2020 yıllarında kadınlara dönük birçok suç işlediğini vurgulayan Evin Cuma, şöyle dedi: “3 yıllık süre içerisinde kadınlara dönük 53 cinayet, 128 yaralama, 61 cinsel istismar suçu belgelendi. 5 kadın işkence ve vahşi saldırılar nedeniyle yaşamına son verdi. 317 kadın kaçırıldı ve fidye karşılığında bırakıldı. ‘Barış Pınarı’ operasyonu adı altında Serêkaniyê, Girê Spî ve sınır bölgelerinde 23 kadın öldürüldü, öldürülenlerden 2’si cinsel istismara maruz bırakıldı. 60 kadın gerçekleştirilen bombardımanlarda yaralandı, 12 kadın kaçırıldı."

Çalıştayda cinayet, ihlal ve suçların kadınların psikolojisini büyük ölçüde olumsuz etkilediği belirtilerek, kadınlara psikolojik, toplumsal ve hukuki destek verilmesi çağrısında bulundu.