'Zilan, zaferin ruhudur'

HPG ve YJA STAR gerillaları, şehadet yıl dönümü yaklaşan Zilan’ın (Zeynep Kınacı) fedai ruhu ve mücadele çizgisinin yaşadığını belirterek, bugün bir volkan gibi düşmanın üzerine yürüdüğünü söyledi.

HPG ve YJA STAR gerillaları, Zilan’ın eylemiyle ilgili ANF’ye konuştu.

Zilan (Zeynep Kınacı), 1972’de Malatya’da doğdu. 1994’te mücadeleye katıldı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a 6 Mayıs 1996’da düzenlenen suikast girişimine karşı, 30 Haziran’da bedenini bombalarla kuşatıp Dersim merkezde işgalci Türk ordusunun içtima alanına girerek fedai eylemi yaptı. Halk Önderi Öcalan, Zilan’ı ve eylemini “Zilan bir manifestodur’’ şeklinde tanımladı.

YJA STAR gerillası Dirok Welat, Zilan’ın fedai ruhuyla mücadele çizgisinin sembolü olduğunu söyledi. “Günümüzde Sema Koçerlerin ruhuyla zafere yürüyen güç ve iradedir” diyen gerilla Dirok Welat, şunun altını çizdi: “Zilan gerçeğinin takipçileri dolacağız.”

DÜŞMANIN ÜZERİNE VOLKAN GİBİ

YJA STAR gerillası Bengin Duygu ise bugün bir volkan misali düşman üzerine yürüyenin, Zilanların ruhu olduğunu belirterek, “Bugün de Zilan’nın izinden binlerce Önderlik fedaisi vardır. Önderlik fedaileri hiçbir zaman bitmeyecektir. Zilan, bizim öncü komutanımızdır. Mücadele iddiamız büyüktür; kendimizi Zilan arkadaşın aydınlığına yetiştireceğiz” şeklinde konuştu.

ZİLAN’IN SON MEKTUBU

Kürt kadının direnişçi özünün temsili Zilan, Halk Önderi Öcalan’a son mektubunda şunları ifade etmişti:

Başkanım!

Bizler, sizin bitmez tükenmez emek ve çabalarınıza karşılık canımızı bile versek yeterli değildir. Keşke canımızdan başka verecek şeylerimiz olsaydı. Siz, yaşamınızla bir halkı yeniden yarattınız. Bizler sizin eseriniziz. Tüm Kürdistan halkının ve dünya insanlığının geleceğinin teminatısınız. Yaşamınız bize onur veriyor, sevgi, cesaret, inanç veriyor. Tüm Kürdistan halkı ve milyonlarca insan size ölümüne bağlıdır. Sizin bu çekiciliğiniz bizi de oldukça etkilemektedir. En zorlandığımız anlarda, sizin bizlere olan sevginizi düşünüyor ve manevi güç alıyoruz. Şehide en çok bağlı olan sizsiniz. Bu temelde gözümüz kesinlikle arkada kalmayacaktır. Bu eylemi, gerçekleştirmem gereken bir görev olarak görüyor ve kendimi sorumlu hissediyorum. Mevcut geriliklerimi aşmanın, özgürleşmenin ve kendimi gerçekleştirmenin yolunun savaştan geçtiğini ve bunun yerine getirilmesi gereğine inanıyorum. Mazlum, Hayri, Kemal, Ferhat, Besê, Bêritan, Bêrivan ve Ronahi yoldaşların direnişlerine sahip çıkmak ve onların takipçisi olmak istiyorum. Halkımın özgürlük isteminin ifadesi olmak istiyorum. Emperyalizmin kadını köleleştiren politikalarına karşı, bombayı kendimde patlatarak hıncımın ve öfkemin büyüklüğünü göstermek ve Kürt kadınının dirilişinin sembolü olmak istiyorum…

Yaşam iddiam çok büyük. Anlamlı bir yaşamın ve büyük bir eylemin sahibi olmak istiyorum. Başkan Apo önderliğinde yürütülen ulusal kurtuluş mücadelemiz çok yakında zafere ulaşacak ve mazlum halkım dünya insanlık ailesi içerisinde hak ettiği yerini alacaktır. Bu temelde Başkan Apo'ya, tüm Kürdistan şehitlerine, tüm savaş ve cephe güçlerimize, zindandaki yoldaşlarımıza, Kürdistan halkına ve insanlığa bağlılığımızı bir kez daha ifade ediyor ve onlara layık olmaya çalışacağıma dair söz veriyorum. Yaşamı ve insanları çok sevdiğim için bu eylemi gerçekleştirmek istiyorum…