Dil ve kültür-sanat çevreleri: Tecrit hemen kalkmalı!

Amed'de dil, kültür ve sanat çevreleri, İmralı tecridine karşı açıklama yaptı.

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED DER) ve Mezopotamya Kültür Merkezi (NÇM), Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek amacıyla Amed Şehir Tiyatrosu’nda açıklama yaptı. Toplantıya Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Özgürlükçü için Hukukçular Derneği (ÖHD), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) temsilcileri katıldı.

'KAPİTALİST MODERNİTE DEĞERLERİ YOK ETTİ'

Kurumlar adına ortak açıklama yapan Abdurrahman Bakır, kapitalist modernitenin insanlığın tüm değerlerini ayaklar altına aldığını belirterek, bu sistemin baş mimarı olan ABD’nin, işgalci sistemini tüm dünyaya yaymak ve kalıcı hale getirmek istediğine dikkat çekti.

‘ULUS DEVLET SİSTEMİ ÇÖKECEK’

Bakır, binlerce yıllık gerici ve despotik sistemlerin yıkılması gibi, ulus devlet sisteminin de yıkılacağına işaret etti.

'TECRİT HEMEN KALDIRILMALI'

Demokratik Konfederalizm sisteminin tüm insanlığı tek çatı altında özgür temelde bir araya getirmeyi hedeflediğini vurgulayan Bakır, “Bu sisteminin baş mimarı Sayın Abdullah Öcalan’dır” dedi. Bu felsefinin hayat bulmaması için Öcalan’a karşı uluslararası bir komplonun gerçekleştirildiğini ifade eden Bakır, “Derin bir tecritle bu komplo devam ettiriliyor” ifadelerini kullandı.
Demokratik kitle örgütleri olarak, 15 Şubat Komplosu'nu kınayan Bakır, kalıcı bir barışın oluşturulması için bir an önce Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması gerektiğini söyledi.