İHD'den siyasi soykırıma tepki

Siyasi soykırım operasyonlarına tepki gösteren İHD Amed Şubesi, "Kişi hürriyeti ve güvenliği, maalesef fütursuz bir şekilde ihlal edilmektedir" dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi, bugünkü siyasi soykırım operasyonlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Diyarbakır, Şırnak ve Adıyaman’da düzenlenen polis operasyonlarında, aralarında İHD Adıyaman Şube Başkanımız Bülent Temel ile Diyarbakır Şubemiz üyeleri, Diyarbakır Barosuna kayıtlı avukatlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştır" denildi.

'HUKUKSUZLUK RUTİNLEŞTİ'

"Giderek rutin bir hal alan ve haksız-hukuksuz tutuklamalara yol açan bu soruşturmaların, toplumsal hayatımızda anti-demokratik uygulamaları daha fazla yoğunlaştırdığına dikkat çekmek isteriz" vurgusunda bulunulan açıklamada, şu ifadelere de yer verildi:

"Anayasa ve uluslararası insan hakları sözleşmeleri ile güvence altına alınan kişi hürriyeti ve güvenliği, maalesef fütursuz bir şekilde ihlal edilmektedir. Siyasi iktidarın ürettiği güvenlikçi politikaların vesayeti altında bulunan yargı kurumları, bu ve benzer soruşturmaları sürdürerek, hukuk ve adalet anlayışında telafisi gittikçe imkansızlaşan bir tahribata yol açmaktadırlar.

Biz insan hakları savunucuları olarak, başta Kürt meselesi olmak üzere Türkiye’de çatışma odaklı birçok siyasi, ekonomik ve kültürel sorunun, diyalog ve uzlaşma kültürü içerisinde çözülebileceğine inanıyoruz. Siyasi iktidarın ve yargı organlarının, güvenlikçi anlayışın ötesinde hareket etmelerinin, toplumsal barış ve demokrasinin güçlenmesine katkıda bulunacağını ifade etmek isteriz.

Bu temelde, toplumsal adalet duygusunu zedeleyen bu ve benzeri soruşturmaların sona erdirilmesini ve soruşturma kapsamında gözaltında bulunanların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz."