Şengal halkı: Özerk yönetimimiz tanınmalı

Bağdat ve Hewler arasında imzalanan anlaşma sonrası yeni bir ferman ile karşı karşıya olan Şengal için Êzidîler özerk yönetimleri ile Êzidxanê Asayişi’nin tanınması için bir eylem düzenledi.

Bağdat ve Hewler arasında imzalanan anlaşmanın iptal edilmesi için Şengal halkı bugün alanlara çıktı. Bugün sabah saatlerinden itibaren Şengal halkı taleplerini bir kez daha dile getirdiler. Şengal Özerk Yönetim binası önünde toplanan halk “Şengal anlaşmasını red ediyoruz”, “Yaşasın Şengal’in direnişi” ve “Yaşasın Şengal asayişinin direnişi” gibi pankartlarla yürüyüşe geçti.

Irak’ın Şengal’deki emniyet müdürlüğü önüne kadar yürüyüşte Şengal’e yönelik yeniden devreye konulan kirli oyunlar protesto edildi. Yürüyüşün ardından Şengal Özerk Yönetimi yetkililerinden Hisên Hecî, Şengal halkı adına bir konuşma yaptı.

‘ŞENGAL İÇİN KALICI ÇÖZÜMLER ŞART’

Irak hükümetinin Şengal için hiç bir şey yapmadığına dikkat çeken Hecî devamla şöyle konuştu: “Ancak biz buna rağmen Şengal sorunun Irak’ın bir sorunu olduğunu ve çözümün dışarıda aranmaması gerekitğini söylüyoruz. Şengal için siyasi, güvenlik ve sosyal konularında kalıcı çözümler bulunmalı.”

Hiçbir devlet gücünün olmadığı süreçlerde Şengal Özerk Yönetimi ile asayişinin halkı koruduğunu hatırlatan Hisên Hecî “Bu yüzden bu yönetim tanınmalı. Êzidxanê Asayişi Şengal halkını şimdiye kadar bütün saldırı ve şiddetten korumuştur. Bu yüzden Êzidxanê Asayişi yasal düzenlemelerle resmi güvenlik gücü olarak kabul edilmeli” dedi.

Hisên Hecî konuşmasında son olarak Şengal Özerk Yönetimi ve Êzidxanê Asayişi’nin resmi olarak tanınması için gösteriler düzenlemeye devam edeceklerini bildirdi. Yürüyüşün ardından Şengal halkının talepleri Irak emniyet müdürlüğü yetkililerine teslim edildi. Iraklı yetkililler ise bu talepleri ilgili mercilere aktaracaklarını ifade ettiler.

9 Ekim 2020 günü merkezi Irak hükümeti ve Güney Kürdistan Bölge Yönetimi arasında Şengal’e ilişkin yapılan anlaşma sonrası gözler yeniden Şengal’e ve orada yaşayan Êzidî toplumuna dikkat çekilmişti. engal Demokratik Özerk Meclisi (MXDŞ) ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Şengal’in büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu belirterek Kürt ve dünya kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunmuştu.

Güney Kürdistan yönetimiyle yapılan anlaşmanın arıdndan ise geçtiğimiz Salı günü Irak ordusunun ilk askeri birlikleri Şengal’e gönderildi. 2500 civarındaki askeri güç Medîban, Sibe Şêx Xidir köylerinden Kolik Dağı ve sınır bölgelerine yerleştirildi. Iraklı askeri yetkililer bu güçlerin Rebîa Beldesi’ne kadar olan alanı kontrolü altına alacağını belirtirken, bu yolla Kuzey ve Doğu Suriye ile Şengal arasında bulunan tüm sınırın kontrolü Iraklı güçlere geçecek.