Adalet Nöbeti’ne destek sürüyor: Sonuç alana kadar eylemdeyiz

Dicle Kültür ve Sanat Derneği, tutsak ailelerinin eylemini ziyaret etti. Eylemde, sonuç alana kadar adalet nöbetinin süreceği mesajı verildi.

Tutsak yakınları tarafından İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi’nde başlatılan Adalet Nöbeti 14. gününde. Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Şivekar Ataş'ın annesi Rabia Ataş da bugün nöbet eylemine katıldı. Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Dayanışma Derneği (TUHAY DER), Dicle Kültür ve Sanat Derneği, Amed Şehir Tiyatrosu ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyeleri,  bugün nöbetteki tutsak yakınlarını ziyaret etti.

'BU BASKILARA BİRLİKTE CEVAP VERMELİYİZ'

Ziyarette konuşan Dicle Kültür ve Sanat Derneği Eğitmeni Celal Ekin, tutsaklar üzerindeki baskıların herkesin sorunu olduğuna dikkat çekti. AKP-MHP iktidarının toplum üzerindeki baskısının her geçen gün arttığını söyleyen Ekin, "Bu baskılara birlikte cevap vermeliyiz. Bugünden sonra her gün sizinleyiz. Her gün burada olacağız. Bütün tutukluların serbest bırakılmasını istiyoruz. Bir suçları yok. Tutuklularımız zulme başkaldıran insanlar. Elimizden gelen desteği vermeye hazırız" diye konuştu.
Ekin, şöyle devam etti: “Buna bir çözüm bulmak zorundalar. Elbet bu eyleminiz amacına ulaşacak. Devlet bir gün sizin yanınıza gelecek. Biz birbirimize sahip çıktığımız sürece birliğimiz güçlenecek ve onlar da gelip sizin isteklerinizi ve talebinizi sormak zorunda kalacaklar. Kendinizi asla yalnız hissetmeyin. Herkes sizinle. Cezaevlerinde her zaman böyle şeyler yaşandı.”

'ÇARE BULANA KADAR BURADAYIZ'

Bandırma 2 No’lu Cezaevi’nde tutulan Ahmet Kolakan’ın annesi Fevziye Kolakan, ilk günden bu yana sürdürdüğü eylemin tüm tutsaklar için olduğunu vurguladı. Uzun bir süredir görüşe gidemediğini aktaran Kolakan, "Bütün annelerin ciğeri yanıyor. Ne gecemiz ne de gündüzümüz var. Geceleri uyanıyoruz, sürekli onları düşünüyoruz. Bazen kötü bir haber alacağız diye korkuyoruz. Adalet için buradayız. Biz de çok yaşlı ve hastayız. Ömrümüz cezaevi yollarında geçti. Talebimiz cezaevlerinden cenazelerin çıkmamasıdır" ifadelerini kullandı. "Kimse gelip talebimizi sormuyor" diyen Kolakan, "Bizim adalet ve barıştan başka talebimiz yok. Çare bulunana kadar buradayız. Biz gerçekliğimizle burada oturuyoruz. Devlet gelsin görsün. Bütün dünya halimizi görsün" diye kaydetti.

TUTSAK AİLELERİNE ÇAĞRI: HERKES GELSİN

Diyarbakır F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Abdülselam Güler’in yakını İnci Güler Altındağ, iktidarların 80'li yıllardan bu yana kendilerine kötü zamanları yaşattığını söyledi. Hasta tutukluların kelepçeyle tedavi edilmesine tepki gösteren Altındağ, “Bu sorunların çözülmesi için buradayız. Adaleti getireceğiz. Bugün dilimiz ve kimliğimiz için cezaevlerindeyiz. Ama bu zulmü kabul etmiyoruz. Sonuna kadar eylemimiz sürecek" diye konuştu.
Tutsak yakını Reşayet Ada, 14 yıl geçse de eylemlerini sürdüreceklerinin altını çizdi. Tutsak yakınlarına çağrıda bulunan Ada, "Hepsi gelsin, bize destek versin. Talebimiz yerine getirilinceye kadar buradan kalmayacağız" dedi.
Hasta tutsak Civan Boltan’ın babası Hakkı Boltan ise, yalnızca hasta tutuklular için değil Kürt kültürü ve dili üzerindeki baskılar için de adalet istediklerini belirtti. Boltan, şunları söyledi: "Bu adalet talebimiz dilimiz ve kültürümüz üzerindeki baskılar içindir de. Kültür ve sanat da yaşanan haksızlıklardan payını alıyor. Hepimiz bir haksızlığın içerisinde yaşıyoruz. Şuan Türkiye'deki krizin nedeni Kürt halkına yapılan haksızlıklardır. Ve hepsi yavaş yavaş teşhir oluyor" şeklinde konuştu.