AKP'nin savaş politikası Iğdır ve Mardin'de protesto edildi

Iğdır ve Mardin'de AKP'nin savaş politikaları protesto edildi. Eylemlerde, Medya Savunma Alanları'na saldırıların, siyasi soykırım operasyonlarının ve Kürt Halk Önderi Öcalan'a tecridin sona ermesi istendi.

Iğdır ve Mardin'de AKP'nin savaş politikaları protesto edildi. Eylemlerde, Medya Savunma Alanları'na saldırıların, siyasi soykırım operasyonlarının ve Kürt Halk Önderi Öcalan'a tecridin sona ermesi istendi.
IĞDIR
DBP ve HDP Iğdır il örgütleri ile KJA bileşenleri öncülüğünde, DBP binası önünde AKP'nin savaş politikasına karşı "Savaşa ve operasyonlara dur" sloganıyla barış mitingi yapıldı. "Seni başkan yaptırmadık. Sana savaşı da yaptırmayacağız" yazılı pankartının da taşındığı mitinge HDP Iğdır Milletvekili M. Emin Adıyaman, belediye eşbaşkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve yüzlerce kişi katıldı. 
HDP İl Eşbaşkanı Cesim Katar, AKP'lilerin çocukları tatil yaparken fakir halk çocuklarının ise askerlik yaptığına dikkat çekerek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan şunu iyi bilmelidir ki, ona savaş yaptırmayacağız. Bizler bu şartlara rağmen barış istiyoruz. AKP açıkça ateşle oynuyor. Tabii Erdoğan'ın keyfi yerindedir. Onların çocukların kim bilir nerede tatil yapıyor... Ama bu halkın çocukları dağlarda, taşlarda askerlik yapıyor" ifadelerini kullandı.
HDP Iğdır Milletvekili Adıyaman ise "PKK 'Gelin eşit demokratik bir ulus yaratalım' diyor. 'Kardeşçe beraber yaşayalım' diyor. Bölücü dedikleri bu mudur? Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan, İmralı Adası'ndadır. İstediğiniz an gidip görüşebilirsiniz. Türkiye sınırları değiştirilmeksizin, ortak değerler değiştirilmeksizin Türkiye'de yaşayan tüm halklar, tüm inançlar kendi kimlikleri ile yaşasın diyor. Bunun neresinde bölücülük vardır" diye konuştu.

'AKP TEK BAŞINA AT KOŞTURAMAYACAĞINI ANLAYINCA SALDIRDI'

Adıyaman, "AKP hükümeti 7 Haziran'dan sonra tek başına ülkede at koşturamayacağını anladığı için saldırmaya başladı" diyerek, şunları söyledi: "AKP artık istediği gibi bu halkın malını talan edemeyeceğini ve bu halkı soyup soğana çeviremeyeceğini de gördü. 7 Haziran öncesi padişah bir şey diyordu. '7 Haziran'da HDP barajın altında kalmazsa bizim B ve C planlarımız vardır' diyordu. Şimdi bu planları devreye soktu. Bu planlar kandır, zulümdür ve karanlıktır. Nitekim 8 Haziran'dan bugüne Anadolu'da ve Kürdistan'da anaların gözyaşları durmadan akmaktadır. Kendisi Çin'de kuzu çevirirken Kürdistan'ın dağlarında ve Anadolu'nun şehirlerinde emekçi halk çocuklarının alın teriyle akşam evlerine ekmek götürme derdiyle yaşayan polis, asker ve gerilla şehit düşmektedir."
Adıyaman, AKP ve DAİŞ'in aynı zihniyette olduğuna dikkat çekti.

MARDİN

Mardin'de HDP ve DBP Dargeçit İlçe Örgütleri, Medya Savunma Alanları'na yönelik süren hava saldırısı ile siyasi soykırım operasyonlarını protesto etti. Basın açıklamasına, ilçedeki kurum temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. DBP İlçe Yöneticisi Garibe Gezer, AKP'nin seçim çalışmalarından bu yana saldırgan ve savaş dilini kullandığını belirterek, tek başına iktidar olamayan AKP'nin ülkeyi dönüşü olmayan bir savaş ve kaos ortamına sürüklediğini kaydetti. Gezer, "Savaşın önüne geçecek zaman ve gücümüz vardır. Gelin birlikte barışı inşa edelim. Bir partinin veya kişinin çıkarı ve koltuk sevdası uğruna genç evlatlarımızın ölmesine dur diyelim" dedi.

'KALICI BARIŞ ÖCALAN İLE MÜZAKEREDEN GEÇER'

Gezer, kalıcı barışın Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile müzakere etmekten geçtiğine dikkat çekerek, "Askıya alınan barış süreci devam edinceye kadar her akşam tencere-tava ve ışık söndürme eylemini başlatıyoruz'' dedi.