Amed'de Kürt Halk Önderi'ne tecride karşı çağrı

DBP, Amed'de düzenlediği eylemde zindan direnişini selamladı, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik tecridi protesto etti. Eylemde, halka duyarlılık çağrısı yapıldı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Örgütü, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a dönük tecride karşı tutsakların açlık grevi direnişine ilişkin basın açıklaması yaptı.
Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklamasına, Hakların Demokratik Partisi(HDP) il ve ilçe yöneticileri, HDP Amed Milletvekili Remziye Tosun, Tevgera Jînen Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA) Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma, Dayanışma, Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) aktivistleri ve halk katıldı.

'CEZAEVLERİ ÖLÜMÜ DAYATIYOR'

DBP İl Eşbaşkanı Seval Gülmez, Türkiye’de onlarca cezaevinde, sayıları tam bilinmemekle beraber, yüzlerce tutsağın başlattığı süresiz dönüşümlü açlık grevinin 55. gününde devam ettiğini belirterek, “Yıllardır siyasal sorunlardan kaynaklı kangrenleşen cezaevi sorunları, başta tutuklular olmak üzere bütün toplumu etkilemektedir. Yaşanan bu sorunlara iktidarlar kendi bakış açılarıyla yaklaşmakta, sorunları görmezden gelmekte ve yok saymaktadırlar. Oysa devlet kontrolünde olan cezaevlerinde temel hak ve hukuk güvence altında olması gerekirken bilakis görevliler eliyle ortak yaşam standartları hiçe sayılmakta, keyfi cezalar, işkenceler, hasta tutukluların tedavilerinin geciktirilerek ölümlerine neden olan sonuçlarla karşı karşıya kalınmaktadır” dedi.
Gülmez, "Onlarca tutuklu ve cezaevi görevlisi salgına yakalanmıştır. Böylesi bir dönemde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan hasta ve engelli tutsaklar bir de sağlık koşullarıyla boğuşmaktadırlar” diye konuştu.

'TECRİT HEMEN KALDIRILMALI'

Gülmez, Öcalan’a uygulanan tecride dikkat çekerek, CPT raporlarıyla da tescillenmiş olan, diğer mahpuslara da yasal olarak tanınan aile ve avukat görüşü ile iletişim haklarının yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. Gülmez “DBP olarak diyoruz ki; bir an önce başta Sayın Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılarak, yasal ve Anayasal hukuki haklarını yerine getirmek, zaten yaşam koşullarının kötü olduğu cezaevlerinde gerek pandemi, gerekse açlık grevlerinden kaynaklı ölümlerin yaşanmaması için bir an önce diyalog sağlanarak, sorunlar çözülerek açlık grevlerinin sonlandırılması sağlanmalıdır. Yetkilileri görevlerini yerine getirmeye, kamuoyunu da duyarlı olmaya davet ediyoruz” diye belirtti.
Açıklamanın ardından halk, “Bijî berxwedana zindana” sloganı atarak dağıldı.