Barış Annesi Adalet Çay’a ‘ev hapsi’

Urfa’da gözaltına alınan 12 kişiden HDP Suruç Belediye Meclis üyesi İsmail Kaplan tutuklanırken, diğer isimler serbest bırakıldı. Barış annelerinden Adalet Çay’a “ev hapsi” verildi.

Urfa'da 6 Ekim'de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 4 barış annesinin de aralarında bulunduğu 12 kişinin emniyet ifadeleri sona erdi. Ömer Bozdal emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakılırken, 11 kişi ise adliyeye sevk edildi.

Savcılık, barış anneleri Adalet Çay (60) ve Hadle Oğur (49) ile HDP Suruç Belediye Meclis üyesi İsmail Kaplan’ı tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk etti. Barış anneleri Meyaser Korkmaz (49) ve Fatma Akbaş (56) ile Cebrail Oğur, Deniz Ağaçgöz, Celal Altun, Kader Delikan, Aynur Delikan ve Mehmet Tekin ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Savcılık ifadesinde, 11 kişiye telefon tapeleri, taziyeler ve aile ziyaretlerine ilişkin sorular yöneltildiği öğrenildi.

Mahkeme, Belediye Meclis üyesi İsmail Kaplan'ın "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme, barış annesi Adalet Cay'ın ev hapsi şartı ile diğer isimlerin ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasını kararlaştırdı.