HPG: Gabar’daki işgal operasyonu sonuçsuz geri çekildi

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM) Gabar bölgesinde hava destekli işgal operasyonu başlatan Türk ordusunun sonuç almadan geri çekilmek zorunda kaldığını bildirdi.

HPG-BİM yaptığı yazılı açıklamada, “12 Eylül günü işgalci TC ordusu, Şirnex’e bağlı Gabar bölgesinin Şehîd Bahoz alanını savaş uçakları ve saldırı helikopterleriyle bombaladıktan sonra kapsamlı bir işgal operasyonu başlatmıştır” dedi.

HPG-BİM, “Bu işgal operasyonu 16 Eylül günü sonuçsuz bir şekilde geri çekilmiştir. İşgalci TC ordusunun operasyon sırasında gerçekleştirdiği bombardımanlar sonucu arazide çıkan yangınlar devam etmektedir” diye ekledi.

Aynı açıklamada şu bilgiler verildi:

“27 Eylül günü 22:30 – 00:00 saatleri arasında Metîna bölgesine bağlı Qaşûra hattında helikopter hareketliliği yaşanmıştır. Amediye ilçesinin Kanî Masî nahiyesine bağlı Dêşîşê, Seararû köylerinin çevresi ile Koordîne ve Qela Qûmriyê alanları saldırı helikopterleri ile bombalanmıştır. Aynı gün 11:10 – 14:00 saatleri arasında Şêlazê köyü savaş uçaklarıyla 5 kez bombalanmıştır. Bombardımanlar sonucunda sivil halkımıza ait ev, bağ ve bahçelerde maddi hasar meydan gelmiştir.

– 27 Eylül günü 22:50 – 00:30 saatleri arasında Avaşîn bölgesine bağlı Girê Sor, Girê Spî, Mervanos, Tabûra Ereba, Banista alanlarında helikopter hareketliliği yaşanmıştır. Aynı saatlerde Geliyê Basya ve Girê Şehîd Întîkam alanları saldırı helikopterleriyle bombalanmıştır.

– 27 Eylül günü 23:0 – 00:00 saatleri arasında Zap bölgesine bağlı Şamkê alanı saldırı helikopterleri ile bombalanmıştır.

– 27 Eylül günü saat 19:20 ve 19:30 Duhok'un Amediye ilçesine bağlı Çemanke nahiyesine bağlı Girê köyü savaş uçaklarıyla bombalanmıştır.”