Kayıp yakınları, katledilen Hrant Dink'i andı

Kayıp yakınları, katledilen Ermeni Gazeteci Hrant Dink'i andı. Kayıp yakınları, cinayette rolü olan devlet görevlilerinin Türk yargısı tarafından aklanmak istendiğini vurguladı.

Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi’nin her hafta düzenlediği "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin 623’üncüsü kapsamında sanal medya üzerinden açıklama yaptı. Açıklamada, 19 Ocak 2007 tarihinde devlet destekli faşistlerin katlettiği Ermeni Gazeteci Hrant Dink anıldı. Dink’in yaşam öyküsünü İHD Amed Şubesi Yürütme Kurulu ve Kayıp Komisyonu üyesi Gurbet Yavuz anlattı.  
Yavuz, 2020 yılı verilerine göre Türkiye’nin dünya basın özgürlüğü bağlamında 180 ülke arasında 154. sırada yer aldığını aktardı. Yavuz, Türkiye’de bugüne kadar 66 gazetecinin katledildiğini ve 67 gazetecinin ise cezaevlerinde tutulduğunu aktardı.

'HEDEF HALİNE GETİRİLDİ'

Gazeteci Dink’in yaşamı boyunca her fırsatta halkların barış içinde yaşamasını savunduğunu ifade eden Yavuz, Dink’in ilk olarak 2002 yılında Urfa'da verdiği bir konferansta "Ben Türk değil Türkiyeliyim ve Ermeniyim" dediği için "Türklüğü aşağılamaktan" üç yıl boyunca yargılandığını ve sonra beraat ettiğini söyledi. Sonrasında Ermeni Soykırımı'na ilişkin, “1915’te olan bir soykırımdı çünkü dört bin yıldır bu topraklarda yaşayan bir halk ve onun uygarlığı artık yok” dediği için hedef haline geldiğini dile getirdi.

CİNAYET VE YARGI SÜRECİ

Dink’in yaptığı bu konuşmalar yüzünden sürekli olarak yoğun soruşturmalar ve tehditler ile karşı karşıya kaldığını aktaran Yavuz, şöyle devam etti:
“Hrant Dink 19 Ocak 2007'de Şişli Halâskârgazi Caddesi üzerindeki Agos gazetesinin çıkışında, yakın mesafeden atılan üç el silah atışıyla öldürülür. Katil zanlısı olarak, 17 yaşındaki Ogün Samast adlı bir kişi, güvenlik kameralarından elde edilen görüntülerin yayınlanmasından sonra, kendi babası tarafından polise ihbar edilmesi sonrası Samsun otogarında yakalanır. Hrant Dink için 23 Ocak 2007 Salı günü Agos gazetesi önünde tören yapılır. O gün cenaze törenine yaklaşık 100 bin insan katılır."
Yavuz, Hrant Dink Cinayeti'nin katil zanlısı Samast’a, cinayeti işlediği dönemde 18 yaşını doldurmadığı için 22 yıl 10 ay hapis cezası verildiğini, ana davada ise cinayeti azmettiren Yasin Hayal hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu’ya ise cinayete yardım etmekten 12 yıl 6’şar ay ceza verildiğini, ancak bu kararın daha sonra Yargıtay tarafından bozulduğunu hatırlattı. Bunun üzerine Dink Ailesi'nin AİHM ve Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunu söyleyen Yavuz, yargı sürecini şöyle anlattı:
"AİHM ve Anayasa Mahkemesi farklı tarihlerde ihlal kararları verir. İhlal kararları ve Yargıtay bozma ilamı sonrasında soruşturmalar ve yargılamalar yeniden başlar. En son ana dava ve birleşen tüm dosyalar İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülür. Farklı illerde yürütülen ve çoğunluğu kamu görevlileri olan soruşturmalar birleştirilir. Mahkeme 9 sanık açısından zaman aşımı dikkate alarak 17 Temmuz 2019 tarihinde çeşitli cezalar verir. 7 si Tutuklu ve 13 ü firar çoğunluğunun üst düzey kamu görevlisinin olduğu 76 sanıklı dava devam etmektedir. En son 122. Celsesi yapılan dava 15 Ocak'ta görülmüştür.”

'DEVLET GÖREVLİLERİNE CEZASIZLIK...'

Dink cinayeti ile Türkiye’deki hukuki durumun çarpıcı bir şekilde gözler önüne serildiğini belirten Yavuz, “Faillerin kamu görevlisi olduğu tüm dosyalarda olduğu gibi cezasızlık politikasına giden tüm pratikler sergilenmiştir. Ancak avukatların çabaları ve Türkiye’de değişen siyasi atmosfere göre dosya şekil almıştır. Ancak hala sanık olmayan, korunan üst düzey kamu görevlisi failler bulunmaktadır. Bu sebeple kamu görevlilerinin fail olduğu bütün dosyalarda adil bir yargılama içerisinde faillerin cezalandırılacağı umuduyla mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.