Bakırhan: Abdullah Öcalan'ın Newroz'unu kutluyoruz

Riha'da konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Hemşehriniz, yoldaşınız Sayın Öcalan’ın Newrozunu hep birlikte kutluyoruz. Newroz iktidarın şirazesini bozdu" dedi.

RIHA NEWROZU

Riha’da “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” şiarıyla gerçekleşen ve on binlerin katıldığı Newroz kutlaması büyük bir coşkuyla devam ediyor. Kutlama Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) belediye eşbaşkan adaylarının sahnede halkı selamlamasıyla devam etti. Belediye eşbaşkanları adına konuşan Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayı Celaledin Erkmen, “Dehaqlar'a karşı her zaman Kawalar çıkmıştır. Newroz hesap sorma günüdür. Onurlu bir birlikteliğin adıdır, mutlaka kazanacağız. Açlık grevlerinin sesi duyulmalı Sayın Öcalan biran önce fiziki özgürlüğüne kavuşmalı” diye konuştu. Erkmen’in sözleri “Bijî Serok Apo” sloganları ile uzun süre kesildi. Erkmen, devamında seçimlere değinerek projelerini anlattı. Eşbaşkan adayı Gülşen Özer de “Newroz'a sahip çıkan Riha halkı 31 Mart’ta sandıklarına sahip çıkarak tarih yazacak. Newroz direniş, mücadeledir. Mevsimlik işçiler tatile gidiyor diyen zihniyeti 31 Mart’ta tatile göndereceğiz” dedi.  

'NEWROZ ONLARIN DENGESİNİ BOZDU!'

“Urfa deyip geçmemek lazım" diyerek konuşmasına başlayan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ise, "Güneşin doğduğu kadim bir kenttir. Urfa Kürtlere, Türkiye’ye Ortadoğu’ya siyaseti öğreten, devrimciliği öğreten, duruşu, dili kimliği ve onurlu bir mücadeleyi öğreten bir kenttir. Bugün Urfa’da sizlerle birlikte olmaktan onur duydum, gurur duydum. Her BijÎ Urfa. Urfa bize öğretti, Urfa üretti, Urfa bugünkü Kürt halkının onurlu direnişini, duruşunu meydana çıkarttı. Onun için ne kadar kendinizle övünseniz yeridir. Bir kez daha tek tek hepinizi saygı ve sevgiyle kucaklıyor, Newrozunu kutluyorum. Urfa'dan Hewlêr’e, Urmiye’ye, Mehabad’a, Qamişlo’ya selam gönderiyoruz. Kürt halkının Kürdistan halkının Newroz Bayramını kutluyorum” dedi.

AKP’li İbrahim Halil Yıldız ve akrabalarının saldırısı sonucu aileden 3 kişiyi kaybeden Şenyaşarlar'ın sürdürdüğü adalet mücadelesine değinen Bakırhan, “Şu an Ankara’da Adalet Nöbeti tutan Emine Şenyaşar'a selamlarımızı gönderiyoruz. Emin olun bir gün muhakkak Kürtlerin kanına giren bu kirli eli kanlı insanlardan demokratik bir yargı önünde hesap soracağız. Şenyaşar davası sadece Şenyaşar ailesinin değil Kürtlerin davasıdır, Urfalıların, devrimcilerin, demokratların, onurlu bütün insanların davasıdır. Şenyaşar davasını takip etmeye devam edeceğiz” diye belirtti.  

“Direniş görmek istiyorsan, kudret görmek istiyorsan al Urfa, al Newroz alanı” diye devam eden Bakırhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Emin olun Urfa’daki bu coşkuyu, bu renkleri hiçbir yerde görmedik. Zalimlere, Dehaqlar'a karşı nasıl Kawalar direndiyse, Urfalılar da darbelere karşı, faşizme karşı, zulme karşı direndi, direnmeye devam edecek. Urfa demek mazlumların direnişi demek, Rahşanların, Zekiyelerin direnişi demektir. Televizyonları açıyorsunuz başta iktidar partisi olmak üzere onun küçük küçücük ortakları sabah akşam DEM Parti diyorlar, Kürtler diyorlar. Sabahtan akşama bizlere hakaret iftira atıyorlar, diyorlardı hani gençler nerede? Bakın gençler Urfa’da, Newroz alanında. Ne diyordu iktidar partisinin başkanı, diyordu ki bunların kuvveti kalmadı, kudreti kalmadı. Al sana kuvvet, al sana kudret, al sana birlik, direniş, mücadele. Eğer genç görmek istiyorsan, direniş görmek istiyorsan, kuvvet görmek istiyorsan, kudret görmek istiyorsan al Urfa, Al Newroz alanı.”
AKP-MHP iktidarının Newrozdan sonra “delirmeye” başladığını sözlerine ekleyen Bakırhan, “Şirazeleri bozuldu. İstanbul’da bir milyonun üzerinde kitleyi topladığımızda şaşkına döndüler. Amed’de bir milyon halkımız bir araya geldi. Wan’da yüz binler. Batman’da, Siirt’te tüm Türkiye ve Kurdistan’ın birçok yerinde on binlerce, yüz binlerce, milyonlarca halkımız hep bir ağızdan ‘Newroz pîroz be’ dedi. Halkımız hep bir ağızdan bize karşı kin kusan, sabah akşam terör diyen, teröristan diyenlere Newroz alanlarında biz varız, vardık, var olmaya devam edeceğiz. 'Ne zindanlarınız, ne baskı politikalarınız, ne failli meçhul cinayetleriniz, ne de kin kusan savaş siyasetiniz asla Urfa’da Kürdistan’da beş para etmez' dediler. Bakın onlar sabah akşam kin kusuyor, sabah akşam savaş diyorlar, operasyon diyorlar. Biz onlara diyoruz ki aklınızı başınıza toplayın. Milyonlarca Kürt barış diyor, özgürlük diyor, demokrasi diyor. Savaş politikalarınıza karşı meydanda ve ayaktadır. Değerli Urfa halkı bu savaş politikalarına geçit verecek miyiz? Bu savaş politikalarına karşı 31 Mart’ta dilimizi yok sayan, bizi yoksullaştıran, belediyelerimize kayyım atayan, iradelerimizi gasp eden, belediye bütçesini talan eden, boşaltan, belediyeleri borçlandıran bu haramzadelere bu kayyumcu anlayışa sandıkta ders verecek mi Urfa? Urfa, siz Nemrut'a karşı İbrahimi bir duruş ortaya koyuyorsunuz. Her bijî Urfa” diye konuştu.

 İMRALI TECRİDİNE TEPKİ

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik 3 yılı dolduran ağırlaştırmış tecride tepki gösteren Bakırhan, şunları dile getirdi: “Dünyanın dört bir ülkesinde Kürt karşıtı diplomasi yapacağınıza, yurt dışına gideceğinize çözüm bir ada mesafesindedir. Buyurun İmralı’ya. Sayın Öcalan üzerindeki tecridi kaldırın, Kürt meselesini diyalogla, müzakere ile çözelim. Bu vesile ile bilge insanın, hemşehriniz, yoldaşınız İmralı cezaevindeki Sayın Öcalan’ın Newroz'unu hep birlikte kutluyoruz.

 Değerli halkımız, değerli esnaflar, Araplar, Türkmenler, Kürtler bakın Türkiye 2 yıl çok iyi bir süreç geçirdi çözüm sürecinde. Her yerde esnaf rahattı ticaret yapabiliyordu, enflasyon bu kadar yüksek değildi, insanlar geleceğe umutla bakıyordu. İnsanlar Kürt meselesine umutla bakıyordu. Hepimiz rahattık, huzurluyduk. Kürt ve Türk gençlerinin cenazeleri gelmiyordu. Türkiye yüzyıllık tarihinde en rahat ve huzurlu iki yılı geçirdi. Ne yaptılar çözüm sürecini buzdolabına kaldırdılar, çözüm sürecinin mimarı olan Türkiye halklarının insanca yaşaması için bir çözüm deklarasyonu ortaya koyan Sayın Öcalan üzerinde görülmemiş bir tecrit uyguladılar. Peki, o iki yıl mı daha iyiydi, yoksa şimdi emekçinin, emeklinin perişan olduğu, esnafın siftah yapamadığı, her gün ülkemize gençlerin cenazesinin geldiği, insanların Türkiye’yi terk ettiği umutsuzluğa kapıldığı uçurumun kenarındaki bu Türkiye mi daha iyi?”

KÜRTÇE DÜŞMANLIĞI

“Bir an önce Teröristan kavramından, bilinmeyen dil tarifinden vazgeçin” çağrısında bulunan Bakırhan, şunları ifade etti: “Bunu iyi dinleyin. Erdoğan dün ne diyor; diyor ki DEM Parti seçmenin iradesi yok. Hele bize bunu diyene bakar mısınız Allah aşkına? Newroz'daki milyonları görsün baksın DEM Parti seçmenin iradesi var mı yok mu? Newroz bunların şirazesini bozdu. Bunların aklını başından aldı. Sanıyor ki bizim seçmenimiz de onların seçmeni de makarnadan ibaret gördüğü gibidir. Bizim seçmenimiz onurludur. Bizim seçmenimiz yiğittir, fedakardır bizim seçmenimizi en iyi Erdoğan tanır. 22 yıldır seçmenimiz üzerinde estirdiği zulüm, faşizm, tutuklama baskı, ölüm ve yıkımın sonuç almadığını en iyi kendisi biliyor. Türkiye’nin, dünyanın en iradeli seçmeni DEM Parti’nin seçmenidir.”

Konuşmaların ardından Newroz ateşi, Riha Barış Anneleri tarafından, Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü temennileri ve “Bijî Newroz”, “Bijî Serok Apo” sloganları eşliğinde yakıldı.

Program Koma JinMA ve Dengbêj Kazo’nun sahne almasıyla devam etti.