2022 Newroz’unun ısrarı: Önder Abdullah Öcalan’a özgürlük

Kuzey ve Doğu Suriye’de dün sabah saatlerinde başlayarak gece geç saatlere kadar kutlanan Newroz’da ‘2022 Newroz’u Önder Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü Newroz’u olacak’ mesajı verildi.

Kuzey ve Doğu Suriye topraklarında, Mart ayı büyük bir coşkuyla karşılanırken, fikir ve eylemlerin ortak sonucu Önder Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün yılı olmasıydı. Hem direniş hem de katliam ayı olarak tarihe geçen Mart ayı, umut ve inancın yeşerdiği ay olarak da tarihe damgasını vurdu.

kişi, açık hava, kalabalık, insanlar içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Özgürlük, birlik ve direniş ruhu olan Newroz’da Önder Abdullah Öcalan’a yönelik tecride, faşizme, işgale karşı direniş ruhuyla, büyük bir coşkuyla cevap olan halklar, bir kez daha Dehaqlara gereken cevabı verdi.

Verilen bedeller sayesinde Türk devletinin planları boşa çıkarıldı. Gerilla Garê, Werxelê, Mam Reşo, Zendûra ve Girê Sor’da büyük kahramanlık destanları yazdı ve Mart ayında bu direniş zirveleşti.

Newroz sadece baharın geldiği anlamı taşımaz, bir başkaldırı, direniştir. Ezilen halkların Dehaqlara karşı yükselen çığlığıdır. Newroz halkların birlik ve beraberliğinin sembolüdür.

NEWROZ BİR GÜN KALA

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Newroz kutlamaları için halk önceden hazırlık yaptı ve sokak sokak, mahalle mahalle, şehir şehir Önder Abdullah Öcalan fotoğrafları, PKK, TEV-DEM, YPJ/YPG, QSD, Kongra Star bayrakları ile donatıldı.

Akşam saatlerinde başlayan kutlamada meşaleler tutuşturuldu, Kuzey ve Doğu Suriye Bölgesi ateşler için de özgürlüğü haykırdı. Ateşin etrafında çember olan halk ateşin üzerinden atlayarak, ‘Bijî Serok Apo’ sloganıyla halaylarına devam etti.

kişi, gök, insanlar, açık hava içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Zılgıt, slogan ve rengarenk elbiseleriyle halk, konvoy halinde harekete geçti ve arabalar Önder Abdullah Öcalan ve PKK bayrağıyla süslenmişti.  2022 yılı Newroz’un da yüzbinlerce insan büyük bir kararlılıkla alandaydı. Şehit aileleri tarafından tutuşturulan Newroz ateşi, ‘Şehîd namirin’ sloganı, zafer işareti ve zılgıtlarla görkemli bir hava yarattı.