Efrîn’de üç yılda 674 sivil katledildi

Efrîn İnsan Hakları Örgütü, 2018 yılından bu yana Türk devleti ve çetelerinin işgali altında olan Efrîn’de 674 sivilin katledildiğini, 7 bin 343 sivilin de kaçırıldığını duyurdu.

Efrîn İnsan Hakları Örgütü, Türk devletinin Efrîn’de işlediği suçların bilançosunu açıkladı. Şehba’daki Serdem Kampı’nda yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada, işgal saldırıları nedeniyle 300 bin kişinin göç etmek zorunda kaldığı hatırlatıldı.

DEMOGRAFİK YAPI DEĞİŞTİRİLDİ

Efrîn’in demografik yapısının değiştirildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Köy ve meydan isimleri Türkçeleştirilerek bölgenin demografik yapısı değiştirildi. Özgürlük Meydanı’nın adı Atatürk Meydanı olarak, Newroz Kavşağı’nın adı Selahattin Kavşağı olarak, Wetenî Kavşağı’nın adı 18 Mart Kavşağı olarak, Kawayê Hesinkar Kavşağı’nın adı Zeytin Dalı Kavşağı olarak değiştirildi. Aynı şekilde Qestel Miqdad köyünün adı Selçuk Obası olarak, Kotana köyünün adı Zafir Obası olarak, Kurzêlê köyünün adı Cafer Obası olarak değiştirildi. Okullarda Türkçe eğitim zorunlu kılındı. Öğrencilerin kıyafetlerinde Türk bayrağının bulunması zorunlu kılındı. Suriye vatandaşları Türk kimliği taşımaya zorlandı” denildi.

SİVİL KATLİAMLARI…

İşgalden bu yana Efrîn’de 7 bin 343 sivilin kaçırıldığına dikkat çekilen açıklamada şunlar belirtildi: “Çoğu sivilin halen akıbeti bilinmiyor. Çoğunlukla kaçırılan Kürt sivillerin serbest bırakılması için fidye isteniyor. Son üç yıl içinde Efrîn’de 604 sivil öldürüldü. Öldürülen sivillerin 82’si ağır işkence sonucu yaşamını yitirdi. 65 kadın katledildi, 5 kadın intihar etti. 68 kadına yönelik çeşitli suçlar işlendi. Türk devletinin bombardımanı nedeniyle şu ana kadar 696 sivil yaralandı. Bunların 303’ü çocuk 213’ü ise kadındı. Mayın patlaması sonucu Efrîn’de 2 bin 17 kişi yaralandı.”

DOĞA DA CİDDİ BİR KATLİAM YAPILIYOR

Efrîn’in doğasına da ciddi zararlar verildiği dile gelen açıklamada, 314 bin 400 zeytin ağacının kesilerek odunlarının satıldığı belirtildi.

11 hektar tarım arazisinin ateşe verildiğine de dikkat çekilen açıklamada, “Tarihi mekanlara da saldırılar yapıldı. Efrîn’de bulunan 75 tarihi mekan ve ören yeri çeteler tarafından talan edildi. 15 dini mabede zarar verildi. Çeteler buldukları tarihi eserleri Efrîn dışına kaçırarak sattı” denildi.

2020 BİLANÇOSU

Efrîn İnsan Hakları Örgütü 2020 yılının suç bilançosuna ilişkin de şunları belirtti: “2020 yılında 8’i kadın 58 kişi çeşitli tarihlerde katledildi. 92’si kadın 987 kişi de kaçırıldı. 2020 yılında 50 tarihi mekana zarar verildi. Yol çalışmaları adı altında 72 bin zeytin ağacı kesildi. 250 eve el koyan çeteler, ailelerini bu evlere yerleştirdi. Efrîn’de yaşanan 39 patlamada 170 kişi yaralandı veya öldü.”

Birleşmiş Milletler, İnsan Hakları Örgütü, UNICEF ve UNESCO’ya çağrıda bulunulan açıklamada, Türk devletinin durdurulması için baskı yapılması istendi. Açıklamada Hukuk örgütlerine de çağrı yapılarak, Efrîn’de işlenen suçların belgelenmesi ve hesap sorulması istendi.

Açıklamada, Türk devletinin uluslararası alanda yargılanması gerektiği vurgulanarak, bölge halkının kanının dökülmesinde eli bulunan herkesten hesap sorulması istendi.