WHO: Kanser yoksul ülkelerde yüzde 81 artacak

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kanser vakalarının düşük veya orta gelirli ülkelerde 2040 yılına kadar yüzde 81 oranında artış göstereceği tahmininde bulundu. Nedeni, önlem için yetersiz kaynaklar.

BM’ye bağlı WHO, yayınladığı bir raporda, mevcut eğilimlerin devam etmesi halinde dünya genelinde kanser vakalarının gelecek 20 yıl içerisinde yüzde 60 artacağı uyarısında bulundu.

WHO, 2018 yılında dünyada 18,1 milyon yeni kanser vakası tespit etti. Bu rakamın 2040 yılına kadar 29 ila 37 milyona ulaşması bekleniyor.

En yüksek artış düşük veya orta gelirli ülkelerde bekleniyor. Buralar aynı zamanda hayatta kalma oranının en düşük olduğu ülkeler olarak dikkat çekiyor. WHO’nun tahminlerine göre 2040 yılına kadar düşük veya orta gelirli ülkelerde kanser vakaları yüzde 81 artacak.

WHO bu durumu büyük ölçüde sözkonusu ülkelerin bulaşıcı hastalıklarla mücadeleye, anne ve çocuk sağlığının iyileştirilmesine sınırlı kaynak sağlaması ile kanserin önlenmesi, tespit edilmesi ve tedavisi için sağlık hizmetlerinin yeterli donanıma sahip olmamasına bağlıyor.

Raporda görüşlerine yer verilen WHO sorumlularından Dr. Ren Minghui, “Bu, kanserle mücadele hizmetleri konusunda zengin ve yoksul ülkeler arasında var olan kabul edilemez eşitsizliklere yönelmemiz gerektiğini hatırlatan bir uyarı ateşidir” dedi.